بندرعباس – فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش گفت: مانور مشترکی میان نیروی دریایی ارتش و ناوگروه اعزامی آموزشی، نظامی ارتش پاکستان برگزار خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه؛ امیر دریادار حسین آزاد صبح شنبه در نشست خبری به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش که در سالن جلسات این منطقه برگزار شد، با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش حافظ منافع ایران در مرزهای آبی است، بیان داشت: در جنگ هشت ساله دفاع مقدس، نیروی دریایی ارتش با ورود به عرصه جنگ طومار عراق را در دریا بست و اقتصاد جنگ را از ابتدا مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد جنگ ایران در دریا مدیریت شد، عنوان کرد: کارشناسان اقتصادی معتقد هستند اگر ایران در زمان دفاع مقدس صحنه جنگ در دریا را مدیریت نمی کرد و اقتصاد دریایی را به اثبات نمی رساند، سرنوشت کشور و اقتصاد مملکت در همان ابتدای جنگ مشخص می شد.

دریادار آزاد با بیان اینکه یکی از اهداف دشمن فرار از محیط بسته شمال خلیج فارس بود و اثربخشی دریا در اقتصاد جنگ و کشور تعیین کننده بود، گفت: امروز اقتدار و صیانت دریایی ارتش موجب ایجاد و برقراری امنیت کشور و شکوفایی اقتصاد در حوزه دریا است.

وی افزود: نیروی دریایی برای ارتقای مدنیت و امنیت خطوط دریایی در مرزهای شمال و جنوب کشور حضور یافته است.

به گفته فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش، با محور قرار دادن سیاست دریا محور شاهد رشد و فزونی جمعیت در سواحل و ارتقا سطح معیشت در شهرهای ساحلی خواهیم بود.

وی در تشریح برنامه های نیروی دریایی در استان هرمزگان عنوان کرد: رژه نیروهای نظامی ۲۹ فروردین برگزار خواهد شد. مراسم گلباران روز گذشته در محل شهادت نیروهای دریایی در دریا برگزار شد.

وی گفت: دو فروند کشتی آموزشی رهنورد و ناو رزمی نصرت از کشور پاکستان در اسکله نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پهلو گرفتند. تمرین مختلف نظامی مشترک با ناوگروه نظامی پاکستان برگزار خواهد شد. این سفر چهار روزه خواهد بود.

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش گفت: طی اعزام چهل ناوگروه در خلیج عدن و باب المندب دو هزار کشتی توسط ناوگروه ارتش اسکورت شدند. همچنین ۲۵۰ درگیری مستقیم با دزدان دریایی داشته ایم، تا کنون به غیر از رهاسازی دو کشتی در ابتدای پیدایش پدیده دزدی دریایی در منطقه باب المندب، تا کنون هیچگونه کشتی ایرانی تسخیرنشده است.

وی ابرازداشت: نیروی دریایی با استقرار در سواحل مکران و شهرستان جاسک به توسعه زیرساختهای منطقه کمک کرده است. توسعه خطوط حمل و نقلی سواحل جنوبی کشور میان استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان که یکی از شاخص های بررسی توسعه کشورها سنجیده می شود، با حضور نیروی دریایی ارتش با ۱۰ سال قبل قابل قیاس نیست.

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش بیان داشت: توسعه حمل و نقل، احداث مراکز درمانی، ارائه خدمات آموزشی و افزایش سطح خدمات رفاهی از دستاوردها و خدمات نیروی دریایی در سواحل مکران و هرمزگان است.