وزیر خارجه فرانسه با همتای آمریکائی خود در پاریس دیدار و موضوعات مرتبط با ایران، سوریه، یمن و کره‌شمالی را محور آن اعلام کرده است.

به گزارش پرس شیعه، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه دقایقی پیش در حساب کاربری‌ خود در توئیتر اعلام کرد: در حال دیدار با همتای آمریکایی‌ ام رکس تیلرسون هستم که یکبار دیگر در پاریس حضور دارد.

وزیر خارجه فرانسه ادامه داد: گفتگوهای مفصلی با تیلرسون درباره موضوعاتی از قبیل ایران، سوریه، یمن و کره شمالی خواهم داشت.

در همین رابطه، «هیتر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار عکسی از دیدار وزرای خارجه دو کشور در توئیتر خود نوشت: تیلرسون امروز در پاریس با لودریان دیدار کرده و در نشست هائی با موضوع سوریه و یمن شرکت می‌ کند.

این در حالیست که وزیر خارجه فرانسه ساعاتی پیش و در آستانه دیدار با «تیلرسون» اعلام کرده بود که پاریس از اِعمال فشار واشنگتن بر کشورهای اروپائی برای بازنگری در توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» ناراحت است.

وزیر خارجه فرانسه در این باره گفته بود: امضاء کنندگان این توافق باید بر تعهد خود پایبند باشند. یک اصل اساسی وجود دارد که ما بر آن اصرار خواهیم داشت و آن این است که نهاد مرتبط با سازمان ملل درامور هسته ای (آژانس بین المللی انرژی اتمی) اعلام کرده است که ایران بر توافق مذکور پایبند بوده است. درحالیکه روسیه و چین هم این توافق را امضاء‌ کرده اند، چرا دولت ترامپ توپ را به زمین کنگره و اروپائی ها می اندازد؟

لازم به ذکر است، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا دیروز در دیدار با بوریس جانسون همتای انگلیسی خود در لندن ادعا کرد که شاهد پیشرفت هائی در حمایت اروپا از مجازات های جدید علیه ایران است که باعث می شود واشنگتن از توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» خارج نشود!

تیلرسون پس از این دیدار از تشکیل یک گروه کاری متشکل از کارشناسانی از دو کشور نیز خبر داده بود که قرار است پیرامون رفع مشکلات برجام فعالیت کنند.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته بود: فکر می کنم دیدگاه مشترکی در میان تروئیکای اروپائی (کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه) مبنی بر لزوم بررسی برخی از موضوعات توافق هسته ای یا بعضی از رفتارهای ایران وجود دارد.

وی همچنین ادعا کرد که در جریان این دیدار، درباره نگرانی های موجود پیرامون برنامه دفاع موشکی ایران نیز با مقام انگلیسی به رایزنی پرداخته است.