آمریکا بمب افکن های جدید « ای- ۱۰ تندر بولت» را به افغانستان ارسال کرد.

 به گزارش پرس شیعه به نقل از آوا، آمریکا بمب افکن های جدید ای-۱۰ تندر بولت را برای مبارزه با طالبان، به افغانستان ارسال کرد.

فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان (USFOR-A) با انتشار خبری اعلام کرد که از این بمب افکن ها برای هدف قرار دادن منابع مالی طالبان- لابراتوارهای تولید مواد مخدر این گروه- و همچنین برای انجام عملیات ضد تروریستی استفاده خواهد شد.

در ادامه این خبر آمده است که برای انجام این عملیات از سایر جنگ افزارهای آمریکایی از جمله بمب افکن های «بی – ۵۲»، جنگنده های «اف -۱۶»، «اف ۲۲» و جنگنده های بدون سرنشین نیز استفاده خواهد شد.

ژنرال «جیمز هکر» فرمانده یکی از پایگاه های هوایی آمریکا مستقر در افغانستان گفت: طالبان تاکنون ضربه کامل قدرت هوایی نیروهای آمریکایی و افغانستانی را احساس نکرده اند.

لازم به ذکر است که از نوامبر سال گذشته تاکنون ۳۰ حمله به تاسیسات تولید و قاچاق مواد مخدر طالبان صورت گرفته که به گفته مقام‌های آمریکایی با تخریب چندین لابراتوار تولید مواد مخدر بیش از ۲۰ میلیون دلار خسارت مالی به طالبان وارد شده است.

افزون بر این مقام‌های افغانستانی و آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده اند که طالبان در افغانستان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ لابراتوار تولید مواد دارند که درآمد حاصل از آن حدود ۲۰۰ میلیون دلار در سال است. به گفته این مقامات، قاچاق مواد مخدر حدود ۶۰ درصد منابع مالی طالبان را تشکیل می دهد.