مشهد- مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی رضوی از ثبت نام اینترنتی برای شرکت در مراسم اعتکاف برای نخستین بار در سال جاری و در استان خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی ظهر شنبه در نشست خبری تشریح برنامه های اعتکاف ابراز کرد: امسال برای نخستین بار ثبت نام معتکفان به صورت اینترنتی و از طریق سایتwww.etekaaf.ir امکان پذیر است.

وی ابراز کرد: در اعتکاف سال گذشته حدود ۶۰ هزار معتکف در مراسم اعتکاف در سطح استان شرکت کردند که از این میان سه چهارم خواهران و یک چهارم را برادران تشکیل دادند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: سال گذشته ۶۴۴ مسجد برگزار کننده مراسم معنوی اعتکاف در سطح استان بودند که از این تعداد ۱۷۵ مسجد مربوط به شهرستان مشهد است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در سال گذشته حدود یک هزار معتکف دانشجو و ۸۰۰ معتکف دانش آموز در مشهد در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کردند که پیش بینی افزایش میزان این معتکفان را داریم.

حجت الاسلام مرویان حسینی با اشاره به شرکت ۲۵ هزار و ۶۲۷ معتکف در روستاهای استان در سال گذشته گفت: این امر بیانگر فرهنگ ایمانی پایدار و ریشه دار روستاهاست.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۵۰ مسجد حاشیه شهر مشهد مراسم معنوی اعتکاف را برگزار کردند که امسال آمار آن ها به ۶۰ مسجد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر ثبت نام مساجد برگزار کننده اعتکاف در سایت مربوط به این مراسم گفت: برای برگزاری اعتکاف منظم و باشکوه ثبت نام در این مراسم ضروری است و مسجدی که در این سایت ثبت نام نکرده باشند از حمایت ها و پشتیبانی های ستاد اعتکاف استان محروم می مانند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: مساجدی که درخواست سخنران یا مداح داشته باشند ستاد اعتکاف استان آمادگی اعزام خطیب و مداح را دارد.

وی از برگزاری ۱۵۰ محفل انس با قرآن در مساجد برگزار کننده مراسم اعتکاف خبر داد و گفت: بسته های فرهنگی ویژه معتکفان از طریق رابطان اعتکاف به معتکفان تقدیم می شود.

حجت الاسلام مرویان حسینی بیان کرد: بر طبق ارزیابی های سال گذشته بیشترین آمار شرکت کنندگان در مراسم معنوی اعتکاف مربوط به بانوان خانه دار و پس از آن طلاب، دانش آموزان و دانشجویان و در شهرستان ها نیز کارگران و کشاورزان بیشترین آمار شرکت کنندگان اعتکاف بودند.

وی ادامه داد: در سال گذشته براساس میزان تحصیلات معتکفان بیشترین درصد شرکت کنندگان در اعتکاف در استان ۲۵ درصد دارای سطح تحصیلات بیشتر از کارشناسی، ۲۲ درصد کارشناسی، ۱۸ درصد دیپلم و مابقی پایین تر از دیپلم بودند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر برگزاری اعتکاف در فضای عمومی مسجد گفت: مسئولان برگزار کننده اعتکاف نباید با برنامه ریزی های فشرده فرصت عبادت را از روزه داران بگیرند.

حجت الاسلام مرویان حسینی با بیان اینکه به مساجدی که هزینه های غیرمنطقی از معتکفان دریافت می کنند تذکراتی داده شده است، تصریح کرد: در برخی از مساجد شهرستان ها اعتکاف رایگان نیز برگزار می شود.

وی تاکید کرد: اعتکاف فرصت معنوی و عبادی تهذیب نفس است و مسئولان برگزار کننده اعتکاف در این ایام از پرداختن به مباحث سیاسی و جناحی پرهیز کنند.

وی اعتکاف را یکی از سنت های حسنه و راهی برای انس انسان با خدا و زدودن غبارها و آلودگی ها از دل و جان مومنان دانست و اظهار کرد: اعتکاف فرصتی برای نورانی ساختن دل و بندگی در عرصه زندگی انسان معاصر است.