دو سناتور از احزاب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا در لایحه پیشنهادی خود خواستار اعمال محدودیت بر فروش یا انتقال تسلیحات هوا به زمین ساخت آمریکا به عربستان سعودی شدند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری راشا تودی،‌ کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کنتیکت و رند پال، سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی می گویند که بمباران یمن توسط نیروهای سعودی جزء منافع ملی آمریکا نیست.

این دو سناتور آمریکایی قطعنامه مشترک خود را روز چهارشنبه در حالی به مجلس سنا ارائه نمودند که یکهفته پیش از آن، دیده بان حقوق بشر گزارش داد که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یکی از خونبارترین حملات خود به یمن از بمبهای ساخت آمریکا استفاده کرده است.

در لایحه پیشنهادی این دو سناتور دور دیگری از بازرسی دقیق بر روند فروش تسلیحات به عربستان سعودی- یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات آمریکا- پیش بینی شده است. در صورت تصویب این لایحه،‌ رئیس جمهور آمریکا موظف است تضمین نماید که این متحد خاورمیانه ای از تسلیحات مذکور آمریکا در عملیاتهایی که با هدف نبرد با گروههای تروریستی و حفاظت از شهروندان است استفاده خواهد کرد.

سناتور ایالت کنتیکت در توضیح این لایحه افزود که نبرد علیه گروه تروریستی داعش و سایر گروههای افراطی بایستی اولویت نظامی عربستان باشد و تحت الشعاع جنگ نیابتی این کشور با ایران قرار نگیرد.