فشارهای سیاسی واشنگتن، منجر به لغو سفر نخست وزیر ژاپن به روسیه شد.

به گزارش پرس شیعه؛ ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز شنبه در گفت و گو با شبکه خبری راشاتودی، در مورد لغو سفر نخست وزیر ژاپن به روسیه که قرار بود ماه آینده میلادی برگزار شود، گفت: ژاپن تحت فشار قرار گرفت و به توکیو توصیه شد که این سفر را لغو کند.
زاخارووا افزود: فشار آمریکا، تماس مقام های دو کشور روسیه و ژاپن را محدود کرده و تلاش های دوجانبه را کاهش داده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مقامات آمریکایی قبلا به ژاپن می گفتند هیچ دیداری با مقام‌های روس نداشته باشند و این اقدام به طور سختگیرانه انجام می شد، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرده بود که اگر یک دیدار بین مقامهای ژاپنی و روسیه انجام گیرد، اشکالی نخواهد داشت و بدین صورت برای دیدار وزیر خارجه روسیه از این کشور چراغ سبز نشان داده شد.
در پی صدور “اجازه” برای ژاپنی ها از واشنگتن، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه (دیروز) به توکیو سفر کرد و در دیدار وی با «فومیو کشیدا» برای سفر نخست وزیر ژاپن به سوچی و دیدار وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه توافق حاصل شد، اما به گزارش رسانه های ژاپنی اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در تماس با نخست وزیر ژاپن از وی خواست که سفر به روسیه را لغو کند.
روابط روسیه و آمریکا بر سر مساله اوکراین در دو سال اخیر پرتنش بوده و واشنگتن چند بسته تحریم های مالی و اقتصادی علیه روسیه وضع و متحدان خود را نیز وادار به پیروی از این سیاست و تحریم روسیه کرده است.