ابراهیمی ترکمان گفت: متأسفانه امروز یک اتفاق عجیب و تلخی در جهان در حال اتفاق است؛ هر کسی بیشتر دم از صلح می‌زند، در عمل صلح را بیش از دیگران زیر پا می‌گذارد.

به گزارش پرس شیعه، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با بیان اینکه صلح در تمامی ادیان مورد توجه جدی قرار گرفته است، گفت: متأسفانه امروز یک اتفاق عجیب و تلخی در جهان در حال اتفاق است؛ هر کسی بیشتر دم از صلح می‌زند، در عمل صلح را بیش از دیگران زیر پا می‌گذارد.

وی افزود: مدعیان تأسیس جامعه جهانی و سازمان ملل، منشور ملل و اساسنامه این سازمان را آشکارا زیر پا می‌گذارند. اگر در گذشته به صورت پنهانی اعمال ضد صلح خود را انجام می‌دادند، امروز آشکارا ملت‌ها را تحقیر می‌کنند و نسبت‌های ناروا به آفریقا می‌دهند. کشورهای ضد صلح که زمانی داعیه تأمین صلح برای جهان را داشتند، در حال حاضر در تلاش برای زدودن صلح از جامعه جهانی هستند.

ابراهیمی‌ترکمان ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم، دو نگاه ناسیونالیسم و اینترناسیونالیسم رواج پیدا کرد. در ناسیونالیسم، خودپرستی و نادیده انگاشتن دیگران و استفاده از هر ابزاری برای رسیدن به قدرت برای خود، وجود داشت. جامعه ملل به این نتیجه رسید که با تأسیس سازمان ملل متحد شیوه تعادلی را انتخاب کند؛ اما امروز ترامپ، بازگشت به ناسیونالیسم را انتخاب کرده است تا تنها جامعه خود را به عنوان حق، معرفی کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین، گفت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) فرمودند که؛ زیر دستکش‌های مخملین آنها، دست‌های چدنی پنهان است تا با آن دست دیگر ملت‌ها را بفشارند و استعمار و استثمار را به شیوه نوین در جهان عرضه کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی سپس، با طرح این پرسش که امروز چقدر شاهد صلح مورد نظر جامعه جهانی هستیم؟ گفت: ملتی را در فلسطین آواره کرده‌اند و با اخراج فلسطینی‌ها از قدس، می‌خواهند این شهر مقدس را پایتخت یک رژیم اشغالگر اعلام کنند. اما افکار عمومی این اقدام را نمی‌پذیرد و حتی کشورهایی که باور به اسلام ندارند، این اتفاق را محکوم کرده‌اند.

ابراهیمی‌ترکمان، افزود: امروز همه هم‌میهنان ما از هر دین و آیین و اعتقادی که دارند، با هم در مسایل کشور سهیم هستند و همیشه به یک هدف اندیشیده‌اند و در کنار هم و بدون اختلاف، در دفاع‌مقدس جنگیدند و شهید دادند و برای کشور افتخار آفریدند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنان خود، تأکید کرد: همه مردم ایران از هم دینی در کنار هم مقابل دشمنان سرزمینمان یکصدا و متحد هستیم و خواهیم بود.

همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با همکاری رهبران ادیان رسمی کشور و مراکز علمی و دینی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه ادیان و مذاهب، جامعه‌المصطفی العالمیه، حوزه علمیه قم، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت (ع)، برخی تشکل‌های فعال در حوزه فلسطین و اصحاب رسانه نظیر اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه ۱۱ بهمن‌ماه) در حسینیه الزهرا (س) برگزار شد.