سفیر روسیه در سوریه طی سخنانی اظهار داشت: ارتش سوریه نیروی اصلی مبارزه با تروریسم محسوب می شود و برای کارآمد کردن آن باید بدان کمک کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه روسیا الیوم، «الکساندر کنشاک» سفیر روسیه در دمشق طی سخنانی اظهار داشت: ارتش سوریه نیروی اصلی در مبارزه با تروریسم است و باید برای کارآمد شدنش در این جنگ به آن کمک کرد.

بر اساس این گزارش کنشاک در ادامه سخنان خود در همین زمینه تصریح کرد: همکاری نظامی و فنی به عنوان یکی از بخش های اصلی در همکاری با سوریه باقی خواهد ماند.

وی همچنین به قراردادهای تجاری که پیش از این امضا شده و در مرحله اجرا است، اشاره کرد و گفت: ما در این جنگ متحد هستیم و به همین دلیل مبارزه ارتش سوریه با کارآمدی برای ما دارای اهمیت است. بر همین اساس ما باید در زمینه تجهیز ارتش سوریه به آن کمک کنیم.

سفیر روسیه در ادامه گفت: هیچ محدودیتی از جانب سازمان ملل در رابطه با همکاری نظامی با سوریه وجود ندارد و شورای امنیت نیز قطعنامه ای مبنی بر ممانعت و یا اعمال محدودیت در این همکاری صادر نکرده است.

وی در ادامه در همین زمینه عنوان کرد: از بیش از یک هفته پیش تاکنون درگیری ها در حومه دمشق میان جبهه النصره و داعش در جریان است. همچنین الغوطه الشرقیه، داریا و المعضمیه از جمله مناطق درگیر در شرایط آتش بس هستند. تمامی این مناطق در نزدیکی پایتخت سوریه قرار دارند و به همین دلیل نمی توان گفت که اوضاع خوب است اما وضعیت کنونی بهتر از وضعیت پیش از برقراری آتش بس است.

الکساندر کنشاک در همین راستا تصریح کرد: احتمال تشدید اوضاع در نزدیکی حلب وجود دارد؛ زیرا افراطی ها در تلاش برای محاصره شهر هستند که ارتش نیز به این موضوع پاسخ مناسب را خواهد داد. خبرها حاکی از دستیابی افراطی ها به موشک است که این امر نگرانی ها را برانگیخته است.

وی در ادامه گفت: برخی از کشورهای تاثیرگذار بر مسلحین باید تدابیر شدیدی را اتخاذ کنند تا مانع از نقض آتش بس از سوی آنها گردند تا وضعیت به آنچه که پیش از آن حاکم بود، باز گردد.

سفیر روسیه در سوریه از تحریم های غرب علیه سوریه نیز انتقاد کرد و گفت: مسکو با سیاست تحریم ها مخالف است. اروپا اقدام به کمک رسانی به سوری ها برای متوقف کردن سیل پناهندگان می کند و از سوی دیگر تحریم ها علیه سوریه را حفظ می کند.

الکساندر کنشاک همچنین در رابطه با انتخابات پارلمانی سوریه در سیزدهم آوریل گفت که این انتخابات به هیچوجه با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص حل و فصل بحران سوریه و قطعنامه های «گروه بین المللی حمایت از سوریه» در تضاد نیست.

وی در ادامه در رابطه با ترکیه نیز اظهار داشت: آنکارا با حضور کُردها در مذاکرات ژنو مخالفت می کند و این بدین معناست که ترکیه می تواند در صورت دعوت از کُردها برای حضور در ژنو، در مذاکرات ژنو خلل ایجاد کند.