حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: فیلم محمد رسول الله (ص)، پاسخی محکم به شبهات و تحریفات مطرح شده توسط سلمان رشدی و امثال اوست؛ چراکه تنها ابزاری که می‌تواند با زبان زنده، پاسخ سلمان رشدی‌ها را بدهد، همین هنر است که امیدواریم قسمت‌های مربوط به جوانی و بعثت نبی مکرم اسلام(ص) نیز ساخته و اکران شود.

به گزارش پرس شیعه؛ معظم له امروز در دیدار دکتر ایوبی، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با تأکید بر این نکته که هنر به ویژه سینما، باید محل تجلی حق و حقیقت باشد؛ اظهار داشتند: باید توجه داشت که سینما، یک رسانه مجازی نیست؛ چون هرجا که فکر، اندیشه و هنر در جریان است، فضای حقیقت است؛ لذا همه ما در این فضا زندگی می کنیم و اشخاصی که از برخی هنرها و رسانه ها به «مجازی» یاد می کنند اگر راه اندیشه را راه مستقیم می‌دانستند، هرگز آن را مجازی نمی دانستند.

ایشان ابراز داشتند: بسیاری از جوامع بشری با حس و تجربه حسی زندگی می‌کنند و نه تجرید؛ چراکه تجرید به حکماء تعلق دارد و بشر در یک قرن گذشته با گذراندن جنگ جهانی اول، دوم و جنگ‌های نیابتی اخیر، تجربه کرده و فهمیده است که با جنگ، کشتار و زور نمی‌توان جهان را اداره کرد؛ اما در مقابل راه جایگزین آن را نیز بلد نیست.

این مرجع تقلید بشر امروز را موجودی در جستجوی گمشده حقیقی خود معرفی کردند و خاطرنشان ساختند: غربی ها خیال کردند که سرگرمی های بشری می‌تواند خلأ معنوی مردمان امروز را پر کند؛ در حالی که بشر یک گمشده‌ای دارد و آن گمشده مشترکات فطرت است؛ همهٴ انسان‌های جهان یک زبان مشترک دارند.

*سینما در نهادینه سازی فرهنگ وحیانی تأثیرگذار است

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به تأثیرگذاری بسیار رسانه سینما در نهادینه سازی فرهنگ وحیانی افزودند: قرآن کریم زبان مشترک تمامٴ انسان‌های جهان را کاملاً بیان کرده و می فرماید: من همهٴ جهان را با عنصری مشترک آفریده‌ام که آن «حق» است؛ یعنی مصالح ساختمانی همهٴ جهان، حق و حقیقت است و هاضمهٴ جهان، باطل را قبول نمی‌کند.

این مفسر قرآن کریم تصریح کردند: از طبیعت که به مرحله بالاتر یعنی مرحله فطرت برسیم دیگر دروغ، فریب، خیانت و ترک وفای عهد را هیچ کس نمی‌پذیرد.

*سینما این قدرت را دارد که پیمان و وفای به عهد را در جامعه متعالی نماید

این استاد برجسته حوزه بیان داشتند: زبان مشترک بشر، زبانی است که پیمان و وفای به عهد را تحکیم می‌کند و سینما این قدرت را دارد که این مباحث را در جامعه متعالی کند و این را همه افراد جهان می‌پذیرند؛ لذا زبان سینما باید زبان مشترک همهٴ جهانیان یعنی زبان فطرت باشد.

معظم له در ادامه، فرهنگ اصیل و غنی کشور را یادآور شدند و اذعان داشتند: فرهنگ غنی کشور به وسیله زبان مشترک میان همه افراد جهان قابل انتقال به دیگر تمدن هاست؛ اکنون بسیاری از سخنان اسلام را جهان به راحتی می‌پذیرد؛ مانند وفای به عهد و حفظ حریم شخصی افراد و اگر این زبان مشترک به یک زبان معقول تبدیل شود و ما بتوانیم این معقول را هنرمندانه محسوس کنیم، جامعه استقبال می‌کند و هنر این قدرت را دارد تا در جامعه تأثیر بگذارد و آن را به جامعه‌ای بدون دروغ، خیانت، اختلاس و فریب تبدیل نماید.

*قسمت های جوانی و بعثت رسول اکرم (ص) در فیلم محمد رسول الله(ص) ساخته شود

ایشان در فراز دیگری از سخنان خود ضمن ابراز امیدواری از ساخت فصل های بعدی فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» اظهار داشتند: آموزه‌های پیامبر(ص) مربوط به زبان مشترک همه افراد جهان است و فیلم محمد رسول الله(ص)، پاسخی محکم به شبهات و تحریفات مطرح شده توسط سلمان رشدی و امثال اوست؛ چراکه تنها ابزاری که می‌تواند با زبان زنده، پاسخ سلمان رشدی‌ها را بدهد، همین هنر است که امیدواریم قسمت‌های مربوط به جوانی و بعثت نبی مکرم اسلام(ص) نیز ساخته و اکران شود تا جهانیان بیش از پیش با ابعاد حقیقی وجود مبارک رسول اعظم(ص) آشنا شوند.

این مرجع تقلید با بیان روایتی از رسول اکرم(ص) در خصوص اجازه ورود مسیحیان به مسجد جهت عبادت، ابراز داشتند: برخی تنگ‌نظری‌ها در محدوده سینما کاری از پیش نمی‌برد؛ چراکه آن وسعت نظر پیامبر (ص) بود که سبب شد مسیحیانی که جهت عبادت با اجازه پیامبر(ص) وارد مسجد مدینه شدند، پس از مدتی ناقوس خود را کنار گذاشته و به اسلام متمایل شوند.

*هنرمندان مایه هنری خود را از کتب عطار، مولوی و … دریافت کنند

حضرت آیت الله جوادی آملی در توصیه به عموم هنرمندان به ویژه سینماگران خاطرنشان ساختند: هنر باید با فقه و اخلاق تعاملی مشترک داشته باشد؛ چراکه هنرمندان باید با کتب عمیق علمی همچون آثار عطار، مولوی، سنائی و … آشنا بوده و مایه هنری خود را از آنها دریافت کنند.

این مفسر قرآن کریم هنر را ابزار بیداری انسان از خواب غفلت دانستند و تصریح کردند: در مقام مثال، سینمای غرب مانند برخی از آهنگ‌هاست که انسان را به خواب فرو می‌برد؛ اما برخی از آهنگ‌ها انسان را بیدار می‌کند؛ ممکن است آهنگی که جلوی خواب انسان را می گیرد در ابتدا برای او ناخوشایند باشد؛ اما بعد از مدتی انسان از این بیداری و هوشیاری خرسند خواهد شد؛ پس سینمای ما باید همانند اینگونه آهنگ ها باشد که خوابیده‌ها را بیدار می کند.

این استاد برجسته حوزه ادامه دادند: هنر اگر توانست ما را به آن مقصد اصلی رسانده؛ خوابیده‌ها را بیدار کرده و هنر معقول باشد، خواهد توانست جامعه را احیا نماید.

معظم له تناسب بین محتوا و فرم را از الزامات آثار هنری و بلکه تمام آثار علمی دانستند و بیان داشتند: اگر محتوا غنی باشد؛ اما خط خوانا نباشد، کسی رغبت نمی‌کند به محتوا توجه کند؛ اما اگر خط زیبا بود، انسان رغبت می‌کند تا محتوا را نیز بررسی کند؛ لذا هنر حرف اول را می‌زند؛ چراکه به همه حواس عنایت می‌کند.

ایشان با بیان این مطلب که سینما همه حواس ها را تأمین می‌کند، اظهار داشتند: حیف است که این رسانه مانند هنر غرب فقط خیال انسان را تأمین ‌کند؛ ما باید مرز هنر حقیقی را از هنر سطحی کاملاً جدا کنیم؛ لذا هنرمندان باید در پی هنر کوثری بوده و توجه داشته باشند که فرق جوهری هنر حقیقی و هنر کاذب این است که هنر کاذب انسان را می‌خواباند؛ اما هنر حقیقی انسان خوابیده را بیدار و هوشیار می‌کند و در جامعه تأثیر مثبت می‌گذارد.