خرم آباد – نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد بر لزوم پرداخت سهم فقرا از زکات استان تاکید کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید احمد میر عمادی شامگاه یکشنبه در جلسه شورای زکات لرستان در سخنانی با بیان اینکه زکات از شئون ولایت بوده و حاکم اسلامی باید زکات را جمع آوری کند اظهار داشت: مردم نیز باید زکات خود را به حاکم اسلامی و ولی امر پرداخت کنند و کسی نیز که زکات را جمع آوری می کند باید اذن داشته باشد.

لزوم آموزش عاملین زکات در استان

وی به موضوع جمع آوری زکات اشاره کرد و بیان داشت: بر اساس آموزه های دینی ما یک بخش از زکات باید به عاملیت زکات پرداخت شود چرا که عاملین زکات خط مقدم جمع آوری زکات هستند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد بر لزوم آموزش عاملین زکات در استان تاکید کرد و افزود: در این راستا باید عاملین زکات آموزش ببینند و احکام شرعی زکات را به خوبی بدانند.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه هم اکنون تنها یک سوم از روستاهای لرستان زکات پرداخت می کنند عنوان کرد: این در حالیست که دو سوم از روستاهای استان زکات خود را پرداخت نمی کنند و این امر جای بررسی دارد.

وی بر لزوم کار کارشناسی در این رابطه تاکید کرد و گفت: باید علت این امر از سوی شورای زکات استان بررسی شود و اقدامات لازم برای ترویج پرداخت زکات در روستاهای استان صورت گیرد.

سهم فقرا از زکات باید پرداخت شود

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین بر لزوم تبلیغ پرداخت زکات در استان تاکید کرد و بیان داشت: برای تحقق این امر باید به بیان آیات مربوط به زکات، احادیث، احکام و آثار و ثمرات پرداخت زکات در جامعه پرداخت.

آیت الله میرعمادی بر لزوم تبلیغ ابعاد گوناگون زکات در استان تاکید کرد و گفت: در این راستا رسانه ها نقش تاثیر گذاری دارند و خوشبختانه طی سالهای گذشته رسانه ها، خبرگزاری ها و صدا و سیما عملکرد بسیار خوبی در امر تبلیغ زکات در استان داشته اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مصرف زکات در استان اشاره کرد و گفت: زکات باید صرف فقرا شود و بارها تذکر داده شده که مذاق شارع مقدس بر این بوده که زکات صرف ققرا شود.

لزوم همکاری دستگاهها در امر تبلیغ زکات

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه متولیان این حوزه باید باید به گونه ای اقدام کنند که زکات سهم فقرا و نیازمندان باشد گفت: باید ۶۰ درصد زکات استان صرف فقرا و نیازمندان شود و این در حالیست که این امر محقق نشده است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه نباید از سهم زکات برای کارهای دیگر استفاده شود عنوان کرد: زکات واجب دینی بوده و مصرف مشخص دینی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم همکاری دستگاههای مختلف در رابطه با امر زکات در استان تاکید کرد و گفت: برخی دستگاههای مانند فرمانداری ها، دهیاران، شورا های اسلامی شهرها، شرکت غله، جهاد کشاورزی و … می توانند در امر پرداخت زکات موثر باشند و این در حالیست که همکاری آنها تنها در حد شرکت در جلسات است.