مشاور امنیت ملی افغانستان در راستای احیای مذاکرات صلح افغانستان عازم چین شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «جمهور»، بر اساس اطلاعیه ای که از سوی شورای امینت ملی افغانستان منتشر شد «محمد حنیف اتمر» در این سفر با مقامات بلند رتبه چین در مورد مسایل امنیتی و دفاعی، مذاکرات صلح افغانستان و همکاری های اقتصادی گفتگو خواهد کرد.

چین یکی از کشورهای مهم در نشست چهار جانبه در مورد صلح افغانستان است. مقامات افغان می‌گویند که این کشور می‌تواند برای شروع دوباره مذاکرات صلح افغانستان به پاکستان فشار وارد کند.

لازم به ذکر است با شرکت نمایندگان چهار کشور افغانستان،پاکستان، چین و آمریکا چهار دور از نشست های مقدماتی صلح افغانستان در کابل و اسلام آباد برگزار شد و طرفین با برگزاری مذاکرات صلح به میزبانی اسلام اباد به موافقت رسیدند. اما دفتر طالبان در قطر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ملا محمد اختر منصور» رهبر طالبان به هیچ یک از سران گروه طالبان اجازه مذاکره با دولت افغانستان را نداده است.

در ادامه این بیانیه آمده بود: گروه طالبان در صورتی با دولت افغانستان حاضر به مذاکره خواهد شد که اولاً تمام زندانیان این گروه از زندانهای افغانستان آزاد شوند ثانیاٌ نیروهای ناتو از افغانستان خارج شوند، ثالثاً نام گروه طالبان از فهرست گروههای تروریستی سازمان ملل خارج شود.

با توجه به این شرایط مذاکرات صلح افغانستان به حالت تعلیق درآمده است. از سویی دیگر «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان با شرط مصونیت قضایی از سوی دولت افغانستان حاضر به مذاکره با دولت شده است و نمایندگان وی با مقامات دولت افغانستان و شورای عالی صلح این کشور دیدارهایی داشته اند.