دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد: مخالفان مسلح از غیر نظامیان افغانستانی به عنوان سپر دفاعی استفاده می کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «بُخدی»، دفتر ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به گزارش دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: دشمنان مردم افغانستان از خانه‌های مسکونی و مردم به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وظیفه دارند که با دقت تمام عملیات‌های نظامی را انجام دهند، تا به غیرنظامیان آسیب نرسد. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با رعایت کامل قوانین حقوق بشر انجام وظیفه می کنند.

لازم به ذکر است دفتر سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان روز گذشته گزارش سه ماهه در مورد تلفات غیرنظامیان در جنگ داخلی کشور را اعلام کرد. بر اساس گزارش یوناما در سه ماه نخست سال جاری میلادی حدود ۶۰۰ غیرنظامی کشته شده اند که این رقم نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است.

همچنین در این گزارش آمده است تعداد ۱ هزار و ۳۴۳ غیرنظامی افغان در سه ماه اخیر زخمی شده اند که در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته میلادی ۱۱ درصد افزایش را نشان می دهد. در گزارش یوناما مخالفان مسلح دولت مسئول ۶۰ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده شده و ۲۷ درصد تلفات به نیروهای نظامی نسبت داده شده است.