وزیر امور خارجه چین در دیدار با همتای ارمنی خود گفت: چین همکاری خود را با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای افزایش می دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه «پاکستان»، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در دیدار با «ادوارد نلبندیان» همتای ارمنستانی خود گفت: چین خواستار افزایش همکاری خود با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای است.

وی در ادامه افزود: سازمان همکاری شانگهای در توسعه روابط تجاری و رفاه اقتصادی در منطقه سودمند است.

وزرای امور خارجه چین و ارمنستان درباره توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور، جاده ابریشم، ساخت کریدور اقتصادی مشترک در منطقه، افزایش همکاری های تجاری و صنعتی و نیز مسایل منطقه ای و بین المللی بحث و گفتگو شد.

«رشید علیم اف» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای و وزیر امور خارجه ارمنستان یک تفاهم نامه همکاری را به امضا رساندند.

لاز م به ذکر است در تاشکند، طبق تصمیم شورای روسای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، «رشید علیم اف» نماینده تاجیکستان به سمت دبیر کل سازمان همکاری شانگهای انتخاب شد.

«رشید علیم اف» در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ میلادی سفیر تاجیکستان در چین، نماینده دائمی این کشور در دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای‌ بوده است.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند. سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر یافت.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، افغانستان، هند و پاکستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.