رسانه های هندی اعلام کردند که توافقنامه سه جانبه بندر چابهار نهایی شده است و با سفر «نارندرا مودی» به ایران به امضای طرفین خواهد رسید.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه اقتصادی «ودصم»، بر اساس گزارش، رسانه های هندی، توافقنامه سه جانبه بندر چابهار میان هند، ایران و افغانستان به دنبال سفر «سوشما سوراج» وزیر امور خارجه هند روز شنبه به تهران، نهایی شده و قرار است در سفر «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در سال جاری به ایران، امضا شود.

وزیر خارجه هند در نخستین دیدارش از ایران، با «جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «حسن روحانی» ریاست جمهوری انقلاب اسلامی ایران دیدار نموده و گفته است، این توافقنامه استفاده از بندر چابهار را بگونه ای قابل توجه افزایش می دهد و به رشد اقتصادی افغانستان نیز کمک می کند. همچنین طرح توسعه بندر چابهار، هند را از طریق افغانستان به آسیای میانه متصل می کند.

لازم به ذکر است توافقنامه سه جانبه بندر چابهار زمینه دسترسی تجاری هند به افغانستان از طریق این بندر راهبردی را فراهم می سازد.

لازم به ذکر است برخی کارشناسان بر این باورند که هند با طرح توسعه بندر چابهار درصدد است اهمیت کریدور اقتصادی چین و پاکستان را کاهش دهد. چین با راه اندازی کریدور اقتصادی مشترک خود با پاکستان قصد دارد تولیدات خود را از این طریق به کشورهای آسیای میانه ترانزیت کند.