وزارت خارجه مصر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که درخواست سودان برای مذاکره مستقیم در خصوص ۲ منطقه حلایب و شلاتین را نمی پذیرد و این مناطق تحت حاکمیت مصر قرار دارند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از العین، وزارت خارجه مصر در نخستین واکنش رسمی به درخواست سودان برای مذاکره در خصوص «حلایب» و «شلاتین» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: حلایب و شلاتین سرزمین های متعلق به مصر هستند و تحت حاکمیت مصر قرار دارند.

بر اساس این گزارش در این بیانیه تصریح شده است: به دنبال بیانیه صادر شده از سوی وزارت خارجه سودان در رابطه با جزیره حلایب و شلاتین، سخنگوی وزارت خارجه مصر تاکید می کند که حلایب و شلاتین سرزمین های مصری و تحت حاکمیت مصر هستند. در این بیانیه توضیحات بیشتری در رابطه با بیانیه وزارت خارجه سودان ارائه نشده است.

پیش از این سودان در بیانیه ای از مصر درخواست کرده بود که همانگونه که با عربستان سعودی در رابطه با ۲ جزیره تیران و صنافیر تعامل کرد، برای حل و فصل مسأله ۲ جزیره حلایب و شلاتین نیز با هم مذاکره کنند و یا در غیر این صورت به حکم بین المللی قوانین و منشورهای جهانی روی آورند؛ درست مانند اقدامی که برای بازگرداندن «طابا» به مصر صورت گرفت.

در ادامه این بیانیه در خصوص توافق عربستان و مصر برای بازگرداندن ۲ جزیره تیران و صنافیر عنوان شده است: سودان این توافق نامه و دیگر توافق نامه های مرتبط را از طریق طرف های مربوط پیگیری می کند و تدابیری را اتخاذ می کند تا حقوق سودان در حاکمیت بر مناطق حلایب و شلاتین مصون بماند.

همچنین در این بیانیه تصریح شده است: سودان از برادران در مصر درخواست می کند که برای حل و فصل این موضوع مانند آنچه با عربستان صورت دادند، به صورت مستقیم مذاکره کنند.

مصر در روزهای اخیر اقدام به واگذاری ۲ جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان سعودی کرد که منجر به اعتراضات بسیاری گردید و در نهایت قاهره اعلام کرد که این ۲ جزیره متعلق به سعودی ها است و مصر برای حمایت در آن حضور داشت.