نخست وزیر ترکیه بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی آنکارا در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق در اظهاراتی ادعا کرد: امنیت اروپا را نیز درنظر داریم!

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، بنعلی ایلدریم نخست وزیر ترکیه امروز و بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی آنکارا در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق در اظهاراتی ادعا کرد: برای رفع کامل خطر تروریسم در عفرین و مناطق دیگر گام های لازم را بر می داریم. برای این اقدام نیاز به اجازه کسی نداریم. از تمام امکاناتی که قوانین بین المللی در این زمینه برای ما فراهم می کند، استفاده می کنیم.

نخست وزیر ترکیه در ادامه مدعی شد: (در ارتباط با عملیات شاخه زیتون) اقدامی که ترکیه در این  منطقه انجام می دهد، تنها برای حفظ امنیت جان و مال شهروندانش صورت نمی گیرد، بلکه حفظ امنیت اتحادیه اروپا و منطقه بالکان نیز در نظر گرفته شده است.

بنعلی ایلدریم تصریح کرد: اگر ترکیه بر این منطقه تسلط نداشته باشد، اروپا تاوان سنگینی را به خاطر بحران پناهجویان و موج تروریسم خواهد پرداخت. متأسفانه کشورهای اروپایی به این واقعیت توجه نمی کنند.

وی خطاب به واشنگتن نیز گفت: آمریکا هم پیمان ما در ناتو باید با عقل سلیم تصمیم بگیرد. آمریکا باید بداند که حمایت از یک گروه تروریستی برای مبارزه با تروریسم صحیح نیست. اگر درک نکند، ما به انجام اقدامات لازم در راستای این موضوع ادامه می دهیم.

ایلدریم  ادامه داد: نمی توانیم در داخل یک معامله کثیف قرار بگیریم. تروریسم بزرگترین خطر و معضل برای ما محسوب می شود.

لازم به ذکر است، ارتش ترکیه از ۳۰ دی ماه عملیات کنونی این کشور در شهر عفرین واقع در شمال سوریه را بر خلاف موازین بین المللی در کسب مجوز از دولت قانونی دمشق علیه نیروهای حمایت آمریکا آغاز کرده است.

این در حالی است که دولت سوریه پیشتر درباره نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی این کشور توسط ترکیه هشدار داده و این اقدام آنکارا را «تجاوز» نامیده بود.