نیروهای امنیتی گرجستان روز دوشنبه اعلام کردند که شش شهروند گرجی و ارمنی را به اتهام فروش اورانیوم-۲۳۸ به قیمتی بالغ بر دویست میلیون دلار دستگیر کرده اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ نیروهای امنیتی گرجستان در مورد اینکه آیا این فروشندگان خریداری برای اورانیوم خود داشتند یا خیر، صحبتی نکردند. آنها همچنین از ارائه هرگونه اطلاعاتی در خصوص منبع تأمین کننده این اورانیوم خودداری کردند.

شایان ذکر است که از زمان تجزیه اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۹۱، رهبران جهان همواره نگران امنیت سلاحهای هسته ای این کشور در جمهوریهای تازه استقلال یافته از جمله گرجستان بوده اند.

ساوله موتیاشویلی، بازپرس دایره امنیتی گرجستان، طی یک جلسه توجیهی گفت که نیروهای سرویس امنیتی دولت گرجستان سه شهروند ارمنی و سه شهروند گرجی را در حالیکه برای فروش مواد اتمی- اورانیوم ۲۳۸- به قیمت دویست میلیون دلار برنامه ریزی می کردند،‌ دستگیر نمودند.

موتیاشویلی در ادامه افزود یک مخزن پیش ساخته که برای حمل این اورانیوم تهیه شده بود، در آپارتمان یکی از افراد بازداشت شده کشف شد. با توجه به تشعشع اشعه گاما،‌ مشخصات منبع و گزارش تخصصی رادیولوژیکی ماده اتمی کشف شده سلامت انسان را تهدید می کند.

طبق حکم دادگاه شهر تفلیس، این افراد تا زمان محاکمه در بازداشت خواهند بود و در صورت اثبات جرم، به پنج تا ده سال زندان محکوم می شوند.

گفتنی است که سرویس امنیتی گرجستان تاکنون چندین بار مانع از فروش اورانیوم یا سایر مواد رادیواکتیو شده است. در سال ۲۰۰۶، یکی از ساکنان منطقه اوستیای شمالی در روسیه به جرم تلاش برای فروش سلاحهای متناسب با اورانیوم به قیمت یک میلیون دلار به مأموران اطلاعاتی که وی تصور می کرد اسلام گرایان افراطی هستند، دستگیر شد. وی به هشت سال زندان محکوم شد.