مقامات وزارت صنایع و تجارت افغانستان اعلام کردند که اسلام آباد از حدود یک ماه گذشته تاکنون مرزهای خود را به روی کالاهای صادراتی افغانستان بسته است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از طلوع نیوز، وزارت تجارت و صنایع افغانستان هشدار داد که اگر پاکستان مرزهایش را به روی کالاهای افغانستان باز نکند، افغانستان نیز واردات کالاهای پاکستانی را به این کشور متوقف خواهد ساخت.

به گفته این رسانه، نزدیک به یک ماه می شود که پاکستان گذرگاه های «تورخم» و «سپین بولدک» را به بهانه های مختلف به روی صادرات افغانستان بسته است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرد که اکنون، ده ها کامیون با کالاهای صادراتی به ویژه میوه های تازه و خشک و نیز پنبه، در گذرگاه های تورخم و سپین بولدک متوقف هستند.

این مقامات همچنین تاکید کردند که توقف این کامیون ها منجر به خسارت زیادی به بازرگانان افغانستان می شود.

«صیام پسرلی» سخنگوی اتاق صنایع و تجارت افغانستان نیز گفت: اکنون ما دیگر هیچ اعتمادی به وعده های دولت پاکستان و افغانستان نداریم، چون آنها بارها گفته اند که مشکلات حل خواهند شد، اما نشد و اگر اکنون مرزها باز هم شوند، بازرگانان مطمئن هستند که فردا و پس فردا باز این مرز را پاکستان به خواست خود و با بهانه های گوناگون می بندد.

از سویی هم، مسئولان اتاق وزارت تجارت و صنایع می گویند که پاکستان همواره در برابر کالاهای ترانزیتی و بازرگانی افغانستان مشکل تراشی می کند، در حالی که کالاهای صادراتی پاکستان به افغانستان و آسیای میانه بدون مشکل وارد می شوند.

افزون بر این «یحیی اخلاقی» رئیس ترانزیت و تسهیل بازرگانی وزارت تجارت و صنایع افغانستان نیز هشدار داد که در صورت تداوم این روند، افغانستان نیز اقدام مشابه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: اگر پاکستان راه های تورخم و سپین بولدک را باز نکند، ما هم اجازه ورود کالاهای پاکستانی به افغانستان را نخواهیم داد.