جمعی از دانشجویان ایرانی در نامه‌ای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا تاکید کردند: پیروی اتحادیه‌ اروپا از سیاست‌های خصمانه‌ ایالات‌ متحده نسبت به ایران، به ضرر کشورهای اروپایی بوده است.

به گزارش پرس شیعه؛ جمعی از دانشجویان در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا با اشاره به نکاتی تاکید کردند: پیروی اتحادیه‌ اروپا از سیاست‌های خصمانه‌ ایالات‌ متحده نسبت به ایران، به ضرر کشورهای اروپایی بوده است.

در بخشی از این نامه آمده است: برجام برای اروپا فرصت بسیار مناسبی است تا تصویر غیرقابل‌اعتماد بودن خود را که طی قرن‌ها در اذهان مردم ایران شکل‌گرفته است، کمی بهبود بخشد. در نگاه جمهوری اسلامی ایران، اروپا می‌تواند حساب خود را از آمریکا جدا نماید. برای این مهم اروپا باید حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد و در این راستا اقدامات عملی انجام دهد، نه اینکه تنها بر روی کاغذ توافقاتی انجام شود اما در زمان اجرای تعهدات با ایجاد موانع فراوان بر سر راه آن، توافقات انجام‌شده دور زده شود.

این نامه می‌افزاید: تاکنون برجام در اذهان ما و بسیاری از ملت ایران یک تجربه تلخ دیگر در ارتباط با رژیم غیرقابل‌اعتماد آمریکا است و پیروی اتحادیه‌ اروپا از سیاست‌های خصمانه‌ایالات‌متحده نسبت به ایران، به ضرر کشورهای اروپایی بوده است. اتحادیه‌ اروپا می‌تواند با داشتن روابط حسنه و پایاپای با جمهوری اسلامی ایران، منافع خود را نیز تأمین نماید و وجهه‌ی خود را در اذهان ملت‌های مستضعف دنیا، خصوصاً ملت ایران تبدیل به وجهه‌ای مثبت نماید.

در بخش دیگری از این نامه تصریح شده است: در مسئله‌ تروریسم نیز پیروی اروپا از سیاست‌های استکباری آمریکا باعث شده است که نه‌تنها مسئله‌ افراطی‌گری در خاورمیانه و کشورهای اسلامی حل نشود بلکه موجب شد تا خود مردم بی‌گناه اروپا نیز قربانی تروریسم شوند. امروز آتشی که با حمایت آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به‌وسیله‌ کشورهای ساده‌اندیش منطقه شعله‌ور شده است به خطری جهانی تبدیل‌شده و جمهوری اسلامی به مهم‌ترین سد در برابر این جریان خطرناک مبدل شده است. با این‌حال هنوز در نگاه سیاست‌مداران اروپایی و آمریکایی ایران به‌عنوان حامی تروریست مطرح می‌شود. پنهان کردن حقایق و ندیدن واقعیت‌ها هیچ کمکی به حل مسائل منطقه و جهان نمی‌کند.

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به نگاه اروپا درباره مساله حقوق بشر در ایران آمده است: اتحادیه اروپا حق دخالت در مسائل داخلی جمهوری اسلامی ایران را ندارد و ثانیا اگر آن اتحادیه درباره وضعیت حقوق بشر نگران است، چرا درباره جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و رژیم آل سعود در یمن و گروه‌های تکفیری در سوریه و عراق و بالاخص جنایات آمریکا در عراق و افغانستان و دیگر کشورهای مظلوم دنیا موضعی نگرفته و نمی گیرد و نگرانی ای ابراز نکرده و نمی‌کند؟!

در پایان این نامه تاکید شده است: این تناقض در رفتار نشان می‌دهد که یا خود اتحادیه‌ اروپا در گفته‌های خود درباره‌ حقوق بشر راست‌گو نیست، یا وابستگی به ایالات‌متحده آمریکا و ترس از آن، اجازه‌ اظهارنظر در مورد این مسائل را به اتحادیه‌ اروپا نمی‌دهد. به‌هرحال اگر اروپا می‌خواهد اعتماد مردم جهان به‌خصوص مستضعفان جهان را به دست بیاورد باید دست از سیاست‌های نادرست خود بردارد و حقوق همه‌ی مردم جهان را به رسمیت بشناسد.

تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران:

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام
بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
جنبش عدالتخواه دانشجویی