فواد معصوم رئیس جمهور عراق طرحی ۷ ماده ای را برای حل بحران پارلمان این کشور ارائه نمود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه سومریه، «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق روز دوشنبه طرحی را که حاوی نقشه راه برای حل بحران پارلمان این کشور است ارائه کرد.

رسانه های عراقی طرحی ۷ بندی را که شامل دعوت برای برگزاری جلسه فوق العاده پارلمان به منظور بررسی برکناری هیات رئیسه پارلمان است منتشر کردند.

در این طرح ۷ بندی که حاوی نقشه راه برای حل بحران ریاست پارلمان عراق می باشد، آمده است:

۱- با استناد به بند یک ماده ۵۸ قانون اساسی و ماده ۲۸ آیین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور نمایندگان مجلس را به برگزاری جلسه فوق العاده به منظور بررسی برکناری هیات رئیسه مجلس دعوت می کند.

۲- جلسه جامعی با حضور تمام فراکسیون های مجلس برگزار شده و بر اساس بند یک ماده ۱۱ آیین نامه داخلی مجلس یکی از اعضای پارلمان ریاست این جلسه را عهده دار می شود.

۳- با استناد به مفاد ماده ۶۰ آیین نامه داخلی مجلس، اعضای هیات رئیسه مجلس در جمع اعضای پارلمان می نشینند.

۴- به «سلیم الجبوری» ریاست مجلس اجازه داده می شود تا سخنرانی نموده و دیدگاه خود را در خصوص تحولات موجود و نحوه برون رفت از بحران کنونی تشریح کند.

۵- برکناری هیات رئیسه مجلس و هرکس که خواهان کناره گیری است مطرح شده و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس به رای گذاشته می شود.

۶- در صورت پافشاری مجلس بر برکناری، هیات رئیسه جدیدی برای مجلس انتخاب می شود.

۷- در صورت عدم موافقت با برکناری، هیات رئیسه کنونی بر اساس آیین نامه داخلی مجلس به کار خود ادامه می دهد.

در همین راستا «خالد شوانی» و «قحطان الجبوری» مشاوران رئیس جمهور عراق به منظور ارائه طرح ریاست جمهوری با نمایندگان متحصن در پارلمان این کشور دیدار کردند. قحطان الجبوری روز یکشنبه از اقدام فواد معصوم برای انجام سلسله دیدارهای مجزا با رهبران سیاسی به منظور حل بحران سیاسی موجود در عراق خبر داده بود.

در همین حال فراکسیون پارلمانی بدر اعلام کرد که در جلسه پارلمان که روز سه شنبه ساعت ۱۲ به وقت محلی برگزار خواهد شد شرکت خواهد کرد.