دولت انگلیس در قضیه بحران دریای چین جنوبی اعلام کرده است که در هر شرایطی از آمریکا حمایت خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آسوشیتدپرس، دولت انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد در جریان تنش های ایجاد شده در دریای چین جنوبی در مقابل پکن از واشنگتن حمایت خواهد کرد.

دولت چین ادعا می کند بیشتر جزایر واقع در دریای چین جنوبی به این کشور تعلق دارد درحالیکه کشورهای جنوب شرقی آسیا با این ادعا مخالف هستند.

فیلیپین در سال ۲۰۱۳ علیه دولت چین به دادگاه بین المللی لاهه در هلند شکایت کرد ولی هنوز علیه چین حکمی از سوی این دادگاه صادر نشده است.

«هوگو اسوایر» رئیس دفتر خارجی وزارت خارجه انگلیس در گفتگو با یک اندیشکده آمریکایی افزایش تنش ها در دریای چینی جنوبی را حاصل فعالیت های نظامی چین در این جزایر دانست.

وی گفت: هرگونه حکمی که از سوی دادگاه لاهه صادر شود باید از سوی دو طرف مورد احترام قرار گیرد ولی این فرصتی برای گفتگوی مقامات فیلیپین و چین خواهد بود.

به گفته اسوایر در هر شرایطی انگلیس از آمریکا در دریای چین جنوبی حمایت خواهد کرد. وی خطاب به تحلیل های منتشر شده در بی میلی انگلیس برای ورود به این پرونده گفت: به خاطر سرمایه های چینی در انگلیس هیچ وقت قوانین بین المللی را زیر پا نخواهیم گذاشت.

این در حالی از سوی دولت انگلیس در حمایت از آمریکا گفته شده است که چینی ها روز دوشنبه به طور رسمی اولین هواپیماهای نظامی خود را در جزایر دریای چین جنوبی مستقر کردند.

بر اساس منابع خبری چین این هواپیماهای نظامی در جزیره «هینان» مستقر شده است.