اختلاف مجلس سنای استرالیا و نخست وزیر این کشور بر سر تصویب برخی اصلاحات قانونی به تصمیم دولت برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام منجر شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، «مالکوم ترنبول» نخست وزیر استرالیا خبرها مبنی بر قصد وی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در دوم ماه میلادی جولای را تایید کرد.

در توضیح چرایی این تصمیم باید گفت که مجلس سنای استرالیا دیروز دوشنبه برای دومین بار لایحه احیای کمیسیون نظارت بر اتحادیه صنایع عمرانی و ساختمانی را رد کرد و به این ترتیب پارلمان وارد فرآیند انحلال شد.

در همین راستا، ترنبول در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که از فرمانداری کل استرالیا خواهد خواست تا پس از بررسی لایحه بودجه که در تاریخ سوم ماه میلادی می انجام خواهد گرفت، دستور انحلال پارلمان را صادر کند.

ناگفته نماند که قانون اساسی استرالیا به دولت اجازه می دهد تا در صورت عدم تایید یک لایحه از سوی سنا برای دو دوره متوالی، به برگزاری انتخابات زود هنگام مبادرت ورزد.

انتخابات زودهنگام به ترنبول که این روزها با کاهش محبوبیت مواجه شده، فرصت تلاش برای بهبود اوضاع را می دهد.

وی در این باره گفت: هدف از برگزاری انتخابات، فراهم کردن فرصتی است تا مردم نظر خود را اعمال کنند. وقتی که مجلس نمایندگان و سنا قادر به تصمیم گیری نیستند، حل مسائل به عهده مردم می افتد.

ترمبول در نهایت گفت: وقتی ما انتخابات را ببریم که حتما هم می بریم، دوباره به موضوعات قبلی باز می گردیم و این بار لایحه نظارت بر صنعت ساخت و ساز به قانون تبدیل می شود.

در انتخابات زود هنگامی که حاصل فرایند انحلال پارلمان به دلیل عدم تایید یک لایحه بعد از برگزاری دو نشست است، همه کرسی های مجلس سنا به رقابت گذاشته می شوند و به نظر می آید که در این مرحله حذف تمامی سناتورهای مخالف دولت، هدف اصلی ترمبول باشد.

ناگفته نماند که نخست وزیر استرالیا باید تا پیش از تاریخ ۱۱ ماه میلادی می تصمیم نهایی خود را برای انحلال پارلمان اعلام کند، در غیر این صورت وی فرصت استفاده از شرایطی را که برای انحلال مجلس پیش آمده از دست خواهد داد.