ذخایر ارزی عربستان در سال میلادی گذشته به ۶۱۱ میلیارد دلار رسید که پایین ترین رقم در ۴ سال گذشته بوده است.

به گزارش پرس شیعه،به نقل از پایگاه خبری کویت تایمز، در حالی که ریاض بعد از افت شدید قیمت نفت به دنبال تامین کسری بودجه خود از منابع دیگر است، بر اساس گزارشی که دیروز منتشر شد، ذخایر ارزی عربستان سال گذشته به پایین ترین رقم در ۴ سال گذشته رسید.

بر اساس یک گزارش اقتصادی، ذخایر مالی بزرگترین صادر کننده نفت جهان در پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به ۶۱۱٫۹ میلیارد دلار رسید، که پایین ترین رقم از سال ۲۰۱۱ بوده است. این رقم در سال ۲۰۱۴، ۷۳۲ میلیارد دلار بود.

موسسه جادوا اعلام کرد، بعد از افت ۷۵ درصدی قیمت نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ به این طرف، انتظار دارد ذخایر مالی عربستان در پایان سال ۲۰۱۶ به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برسد.

عربستان، دومین تولید کننده بزرگ نفت جهان پس از روسیه،سال گذشته بعد از کاهش ۶۰ درصدی درآمدهای نفتی اش و رسیدن آن به ۱۱۸ میلیارد دلار، کسری بودجه ۹۸ میلیارد دلاری را تجربه کرد. ریاض همچنین برای بودجه امسال خود کسری ۸۷ میلیارد دلاری را پیش بینی کرده، اما موسسه جادوا این کسری را بیش از ۱۰۷ میلیارد برآورد کرده است.

عربستان برای کمک به جبران این کسری بودجه، در دسامبر سال گذشته مجموعه ای از اقدامات ریاضتی را در دستور کار قرار داد و قیمت سوخت را تا ۸۰ درصد بالا برد. همچنین قیمت برق، آب، گاز طبیعی و سایر کالاها نیز افزایش یافت.

بر اساس گزارش موسسه جادوا، در سایه این افزایش قیمت ها پیش بینی می شود نرخ تورم در عربستان امسال افزایش یابد و از ۲٫۲ درصد سال گذشته به ۳٫۹ درصد برسد.

عربستان همچنین اقدام به انتشار اوراق قرضه در بازار داخلی خود به ارزش ۳۰ میلیارد دلار نموده است. صندوق بین المللی پول ماه گذشته در پیش بینی خود از رشد تولید ناخالص داخلی عربستان تجدید نظر کرد و آن را به ۱٫۲ درصد در سال جاری رساند که پایین ترین رقم از سال ۲۰۰۹ به شمار می رود. رشد تولید ناخالص داخلی عربستان در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳٫۴ بود. عربستان در حال حاضر روزانه ۱۰٫۲ میلیون بشکه نفت تولید می کند.