عدنان الجنابی ریاست موقت پارلمان عراق که در غیاب سلیم الجبوری رئیس اصلی پارلمان عراق اداره جلسات را برعهده گرفته است، برگزاری جلسه پارلمان را به روز پنج شنبه موکول کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه سومریه نیوز،در پی عدم حضور الجبوری در جلسه پارلمان، نمایندگان تحصن کننده «عدنان الجنابی» را به عنوان رئیس موقت برگزیدند که وی نیز جلسه پارلمان را به روز پنج شنبه موکول کرد.

عدنان الجنابی اعلام کرد که هر فردی می خواهد برای هیأت رئیسه پارلمان نامزد شود، می تواند ثبت نام کند.

در همین راستا یکی از نمایندگان عنوان کرد که ائتلاف نیروهای ملی و ائتلاف کردستان از این جلسه که به ریاست عدنان الجنابی تشکیل شد، خارج شدند.

همچنین پیش از این دفتر «سلیم الجبوری» با صدور بیانیه ای اعلام کرد که الجبوری و معاونان وی مسئولیت اداره جلسه امروز پارلمان را نپذیرفتند و از این بابت عذرخواهی کردند.

در این بیانیه تصریح شده است: الجبوری برای ارائه جواب در خصوص بحران در جلسه حاضر خواهد شد و در رابطه با مواردی که در جلسه مطرح خواهد شد، خط قرمز و محدودیتی ندارد. زیرا آنچه که دارای اهمیت بالایی است، ادامه تلاش ها برای اصلاحات در چهارچوب پارلمان واحد و متشکل از نمایندگان مردم در کشوری مبتنی بر قانون اساسی و قانون است.

برخی رسانه های عربی اعلام کردند که نمایندگان تحصن کننده پارلمان عراق از الجبوری خواسته اند تا در جلسه اضطراری امروز مشارکت نماید تا درباره برکناری وی تصمیم گیری شود.

این در حالی است که برخی رسانه ها نیز اعلام کرده بودند طرح جلسه اضطراری امروز پارلمان برای تصمیم گیری در خصوص برکناری الجبوری توسط «فؤاد معصوم» رئیس جمهوری عراق مطرح شده است.

گفتنی است «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق روز دوشنبه طرحی را که حاوی نقشه راه برای حل بحران پارلمان این کشور است ارائه کرد.

رسانه های عراقی طرحی ۷ بندی را که شامل دعوت برای برگزاری جلسه فوق العاده پارلمان به منظور بررسی برکناری هیات رئیسه پارلمان است منتشر کردند.

در این طرح ۷ بندی که حاوی نقشه راه برای حل بحران ریاست پارلمان عراق می باشد، آمده است:

۱- با استناد به بند یک ماده ۵۸ قانون اساسی و ماده ۲۸ آیین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور نمایندگان مجلس را به برگزاری جلسه فوق العاده به منظور بررسی برکناری هیات رئیسه مجلس دعوت می کند.

۲- جلسه جامعی با حضور تمام فراکسیون های مجلس برگزار شده و بر اساس بند یک ماده ۱۱ آیین نامه داخلی مجلس یکی از اعضای پارلمان ریاست این جلسه را عهده دار می شود.

۳- با استناد به مفاد ماده ۶۰ آیین نامه داخلی مجلس، اعضای هیات رئیسه مجلس در جمع اعضای پارلمان می نشینند.

۴- به «سلیم الجبوری» ریاست مجلس اجازه داده می شود تا سخنرانی نموده و دیدگاه خود را در خصوص تحولات موجود و نحوه برون رفت از بحران کنونی تشریح کند.

۵- برکناری هیات رئیسه مجلس و هرکس که خواهان کناره گیری است مطرح شده و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس به رای گذاشته می شود.

۶- در صورت پافشاری مجلس بر برکناری، هیات رئیسه جدیدی برای مجلس انتخاب می شود.

۷- در صورت عدم موافقت با برکناری، هیات رئیسه کنونی بر اساس آیین نامه داخلی مجلس به کار خود ادامه می دهد.