رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی هشدار داد که اگر امکان محاکمه عربستان به واسطه واقعه ۱۱ سپتامبر فراهم شود آنگاه کشورهای مختلف نیز بصورت پیوسته آمریکا را مورد محاکمه قرار خواهند داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از راشاتودی، «باراک اوباما» که ساعتی قبل وارد عربستان شده در مورد امکان انتشار اسناد مربوط به نقش ریاض در حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ گفت: احتمال انتشار این اسناد در آینده نزدیک وجود دارد اما نباید علیه عربستان و یا شهروندان آن به موجب این گزارش اقدام حقوقی انجام شود.

به گفته اوباما اگر کنگره لایحه محاکمه عربستان را تصویب کند و به موجب آن علیه ریاض اقامه دعوی شود، سایر کشورهای جهان نیز می توانند بصورت مکرر علیه آمریکا اقامه دعوی کنند.

این وضعیت در حالی است که لایحه مربوط به نقش عربستان در ۱۱ سپتامبر احتمالاً هفته آینده در سنا تصویب می‌شود. علیرغم‌ مخالفت‌ها و نگرانی دولت آمریکا، یک سناتور جمهوریخواه کنگره از بررسی لایحه‌ مربوط به نقش در حملات ۱۱ سپتامبر خبر داد و گفت که احتمالاً هفته آینده این لایحه در سنا تصویب می‌شود.

برخی از نمایندگان کنگره و خانواده‌های قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از این اقدامات لابی‌گری دولت کنونی آمریکا خشمگین هستند و می‌گویند که دولت اوباما به طور مداوم از عربستان جانبداری می‌کند و به آنها اجازه نمی‌دهد تا حقیقت درباره نقش مقامات سعودی در این حادثه تروریستی را بفهمند.

در همین رابطه اوباما پیش از سر به عربستان اعلام کرده بود مصوبه احتمالی کنگره علیه مقامات سعودی را وتو خواهد کرد.

به موجب یک لایحه پیشنهادی موسوم به «یازده سپتامبر»، دادگاههای آمریکا اجازه می یابند که دولت عربستان را به دلیل ایفای هرگونه نقشی در حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ مسئول این فاجعه معرفی نمایند.

طبق اظهارات مقامات دولت آمریکا و اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کنگره،‌ دولت اوباما برای ممانعت از تصویب این لایحه در حال لابی با کنگره است. گفتنی است که تهدیدات عربستان محور اصلی بحثهایی است که طی هفته های اخیر میان قانونگذاران و مقامات وزارت خارجه و پنتاگون در جریان است و در همین راستا،‌ مقامات آمریکایی به سناتورهای کنگره در خصوص پیامدهای منفی دیپلماتیک و اقتصادی این لایحه هشدار داده اند.

گفتنی است چند سال قبل کمیته ای متشکل از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات گزارشی مفصل در مورد حوادث ۱۱ سپتامبر و دست های پشت پرده آن تهیه کردند که ۲۸ صفحه از این گزارش مربوط به نقش عربستان در این حملات است اما کاخ سفید تا این لحظه از انتشار این ۲۸ صفحه جلوگیری کرده و آن را بصورت محرمانه نگهداری می کند.

اوباما تاکنون دوبار در دیدار با خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر، به آنها قول داده که این ۲۸ صفحه منتشر می شود اما در شرایطی که فقط چند ماه تا پایان دوران ریاست جمهوری اوباما زمان باقی است هنوز این وعده عملی نشده است.

در همین رابطه چند روز قبل مقامات عربستان سعودی به دولت اوباما و اعضای کنگره آمریکا هشدار دادند که در صورت تصویب لایحه «یازده سپتامبر»، دارایی های خود در آمریکا را به حراج خواهند گذاشت.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز ماه گذشته طی دیدار خود از واشنگتن به قانونگذاران آمریکا گفت که در صورت تصویب این لایحه در کنگره، عربستان مجبور خواهد شد که اوراق بهادار خزانه داری و سایر دارائیهای خود در آمریکا را با ارزشی بالغ بر ۷۵۰ میلیارد دلار پیش از بلوکه شدن به فروش برساند.