حجت الاسلام والمسلمین رفیعی به بیان ویژگی‌های مؤمنان از منظر نهج‌البلاغه پرداخت و گفت: مناسب است که مبلغان و روحانیان مطالبات امیرمؤمنان(ع) از اقشار مختلف مردم همچون فرزندان، علما، کارگزاران و نظامیان را در ایام تبلیغی بیان کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه(ص)، ظهر امروز، در برنامه سمت خدا شبکه سوم سیما، به تبیین فضایل و مناقب جضرت علی(ع) پرداخت و گفت: علمای شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و دیگر ادیان فضایل و مناقب امیرالمؤمنان(ع) بیان کرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی ابراز کرد: در حدیثی آمده است که جبرئیل به پیامبر اکرم(ص) وحی کرد قسم به خداوند که شما را به پیامبری مبعوث کرد، آسمانیان بیش از زمینیان حضرت علی(ع) را می شناسند.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه(ص) ابراز کرد: جرج جرداق نویسنده مسیحی در مقدمه کتاب خویش آورده است من مسلمان و شیعه نیستم، اما بیان فضایل و مناقب حضرت علی(ع) علاقه‌مند هستم.

وی با بیان این که در خطبه‌های نهج البلاغه به وظایف اقشار مختلف جامعه اشاره شده است، بیان کرد: مناسب است که مبلغان و روحانیان مطالبات امیرمؤمنان(ع) از اقشار مختلف همچون فرزندان، علما، کارگزاران و نظامیان در ایام تبلیغی بیان کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی ابراز کرد: مناسب است که هر اداره‌ای با تناسب فعالیتهای خویش، پیام‌های خطبه‌های از نهج البلاغه پژوهش کند و به صورت تابلو در اداره خویش نصب کنند، همانند که نامه ۶۱ دستورات امام علی(ع) به استاندار خویش آورده است و مناسب است که پیام­های این نامه در سازمان‌های دولتی اطلاع‌رسانی شود، همچنین نامه ۳۱ نهج البلاغه نامه امیرمؤمنان(ع) خطاب به امام حسن(ع) است و مناسب است پیام‌های این نامه در مدارس آموزش و پرورش مطرح شود.

وی به شرح فرزاهایی از حکمت ۳۳۳ نهج البلاغه درباره ویژگی مؤمنان پرداخت و گفت: ویژگی‌های مؤمنان در بسیاری از آیات قرآن معرفی شده است، و در روایات ائمه اطهار(ع) تا صد ویژگی برای مؤمنان بیان شده است، ودر این حکمت از نهج البلاغه امیرمؤمنان ۱۸ انتظار از مؤمنان آمده است.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه(ص) عنوان داشت: در این حکمت آمده است که مؤمنان دارای چهره شادابی هستند و حزن و اندوه آن در درون خویش دارند، صبر و تحمل زیادی دارند و خودشان را کوچک و خوار می‌دادند.

وی در بخش دیگر از سخنانش از افزایش آمار طلاق‌ها در کشور افزایش انتقاد کرد و گفت: متأسفانه صبر و تحمل مردم در جامعه و خانواده‌هاکم شده است و ۲۴ درصد ازدواج‌ها در ایران به طلاق می انجامد و این آمار طلاق در شأن نظام اسلامی نیست.

استاد حوزه علمیه قم سکوت را یکی دیگر از ویژگی‌های مؤمنان مطرح کرد و افزود: در اسلام سکوتی به همراه اندیشه و تکفر برای جلوگیری گناه باشد، مناسب است، اما سکوت ناشی از درون گرایی و عدم تعامل با دیگران بوده است، در دین اسلام نهی شده است.

وی در ادامه سخناش به تبیین اصول حاکم بر اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: برخی از مسؤولان در موضوع شعار سال همایش و اجلاس‌های پرهزینه و کم فایده برگزار می‌کنند، تا این که سال اقتصاد مقاومتی به پایان می‌رسد و اقدام علمیاتی در این مسأله انجام نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی به بررسی راهکارهای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در جامعه پرداخت و افزود: پرهیز از اسراف و تبذیر در سازمان­های دولتی و خانواد‌ه‌های ایرانی، زهد و دوری از تجملات، خرید و استفاده از کالای ایرانی، پرداختن جوانان به کار و تلاش و پرداختن بانوان به مشاغل خانگی از جمله روش­های عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی است.

وی رعایت اصل اقدام و تجمیع در راستا تحقق شعار سال ضروری بیان کرد و افزود: مناسب است که همایش‌های مختلفی از سوی نهادها و ادارات در یک موضوع برگزار می‌شود با هم اقدام شود و از این طریق پرداخت هزینه‌های بسیار در سازمان‌ها جلوگیری ‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در ادامه سخنانش بر ضرورت حفظ احترام والدین از سوی فرزندان تأکید کرد و گفت: پدرانی که به سن پیری رسیده­اند و توانایی‌ خویش را از دست داده است، باید احترام آنها از سوی خانواده‌ها بیشتر حفظ شود،و مناسب است که فرزندان برای احترام و خدمت به پدران خویش از دیگر فرزندان سبقت بگیرند.