معاون وزیر امور خارجه ایران در دیدار با دستیار دبیر کل سازمان ملل گفت که رژیم صهیونیستی با داشتن زرادخانه‌های اتمی و شیمیایی خطر اصلی در منطقه به شمار می‌رود.

به گزارش پرس شیعه؛ خانم “ویرجینیا گامبا” دستیار دبیرکل سازمان ملل و رئیس تیم تحقیقات مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمایی جهت شناسایی و معرفی عاملین کاربرد سلاح های شیمایی در سوریه با امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو نمود.

امیرعبداللهیان در این دیدار تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی و براساس اعتقادات دینی و مذهبی خود هرگونه استفاده از سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی را محکوم و حرام می داند. رژیم صهیونیستی با داشتن زرادخانه های اتمی و شیمیایی خطر اصلی در منطقه به شمار می‌رود.

وی با تشریح تلاش های کشورمان در رایزنی به دولت سوریه جهت اجرای تعهدات بین المللی خود برای پیوستن به کنوانسیون سلاح شیمیایی تاکید کرد : حمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست های اصولی خود آمادگی کمک به تیم تحقیقات مشترک جهت شناسایی و معرفی عاملین کابرد سلاح های شیمیایی را دارد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به استفاده گروه‌های تروریستی از سلاح های شیمیایی در سوریه و عراق، بر لزوم مقابله جدی جامعه بین المللی با این گروه ها تاکید کرد و افزود در حالی که دولت سوریه در قبال موضوع خلع سلاح شیمیایی مسئولانه برخورد کرد متاسفانه گروههای تروریستی و گروههای مسلح غیر مسئولانه در سوریه اقدام به کاربرد گازهای سمی و شیمیایی می نمایند و جامعه جهانی اقدام موثر در این رابطه به عمل نیاورده است .

خانم گامبا نیز با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از ماموریت خود توضیحاتی در خصوص شرایط لازم برای موفقیت، دستیابی و بررسی اطلاعات در خصوص کابرد سلاح های شیمیایی ارائه و اظهار داشت: در این راستا تیم تحقیقات مشترک، از همه کشورهای عضو سازمان ملل و از جمهوری اسلامی ایران خواستار کمک می‌باشد.

وی با تقدیر از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال حل بحران سوریه از کمک کشورمان در مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی در سوریه قدردانی کرد و از نقش مهم ایران به عنوان یکی از کشورهای فعال و تاثیرگذار عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی یاد کرد.

در ادامه گفتگوها خانم گامبا در مورد عملکرد و برنامه های آتی تیم تحقیقاتی مشترک توضیحاتی ارائه کرد.