نخست وزیر سابق قطر اذعان کرد که این کشور و عربستان بر سر رهبری روند مداخله در سوریه با هم رقابت شدیدی داشتند.

به گزارش پرس شیعه؛ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر سابق قطر در مصاحبه‌ای با روزنامه “فایننشیال تایمز” انگلیس درباره اینکه آیا وی مسئولیت بخشی از شکست قطر در سوریه را برعهده دارد یا خیر، گفت: من یک مسئله را می‌گویم و شاید نخستین باری است که چنین حرفی می‌زنم. ما در آغاز مداخله خود در بحران سوریه به چراغ سبز برای رهبری این مداخله دست یافتیم.

بن جاسم نام طرف‌هایی را که به قطر برای مداخله در سوریه چراغ سبز نشان دادند، ذکر نکرد اما برخی تحلیلگران می‌گویند احتمالا این طرف‌ها آمریکا و اسرائیل بوده‌اند.

نخست وزیر سابق قطر به رقابت شدید میان ریاض و دوحه درباره رهبری روند مداخله در سوریه اذعان کرد و گفت: عربستان در آغاز کار تمایلی به رهبری این روند نداشت اما بعدا تغییری در سیاست عربستان رخ داد. عربستان به ما نگفت که می‌خواهد نقش رهبر را ایفا کند برای همین در نهایت ما با هم به رقابت پرداختیم.

وی همچنین گفت: دلیل شکست ما در لیبی نیز مداخله طرف‌های مختلف در این کشور بود.

بن جاسم درباره روابط با ایران نیز گفت: ایران بر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برتری یافت و باهوش‌تر از آنهاست. ایرانی‌ها باهوش‌تر، صبورتر و مذاکره کنندگان بهتری نسبت به ما هستند. شما نگاه کنید که آن‌ها چند سال با ابرقدرت‌ها به مذاکره نشستند اما آیا یک کشور عربی قادر است این مدت به مذاکره بپردازد.

روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی همچنین حمد بن جاسم را یکی از ثروتمندترین مردان منطقه و جهان دانست و به ذکر نام وی در اسناد پاناما اشاره کرد.

حمد بن جاسم اخیرا نیز به کاهش نفوذ آمریکا اشاره کرده و گفته بود: ما هم‌پیمان هستیم و باید روابط خوبی با آمریکا داشته باشیم اما آمریکا دیگر مثل قبل در منطقه حضور ندارد.

وی همچنین اذعان کرد: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با اینکه از آمریکا تبعیت کردند اما به هیچ چیزی از سوی آمریکا دست نیافتند. هیچ گونه توازنی در روابط آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس وجود ندارد.