نمایندگان پارلمان انگلیس به اتفاق آرا خشونت تروریست‌های داعش علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی در عراق و سوریه را نسل کشی ارزیابی و این اقدام را به شدت محکوم کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، نمایندگان پارلمان انگلیس ضمن محکوم کردن نسل کشی تروریست های داعش در عراق و سوریه، از دولت لندن خواستند تا برای محاکمه تروریست های داعش اقدامات بیشتری انجام دهد.

دولت انگلیس پیش از این از توصیف خشونت های اعمال شده توسط تروریست های داعش علیه ایزدی ها، مسیحیان و شیعیان در خاورمیانه به عنوان نسل کشی، حمایت کرده است.

ولی دادگاه بین المللی کیفری هنوز درباره نسل کشی تروریست های داعش در عراق و سوریه تصمیم گیری نکرده است.

تاکنون جان کری وزیر خارجه آمریکا، مجلس نمایندگان آمریکا و پارلمان اروپا، اقدامات وحشیانه تروریست های داعش در عراق و سوریه را نسل کشی دانسته اند.

پارلمان انگلیس همچنین از دولت لندن خواسته است تا فورا از شورای امنیت بخواهد به دادگاه بین المللی کیفری دستور دهد خشونت های تروریست های داعش در عراق و سوریه را نسل کشی بخواند تا زمینه لازم برای محاکمه تروریست های تکفیری فراهم شود.

نمایندگان پارلمان انگلیس با ۲۷۸ رای موافق بدون هیچ رای مخالفی، اقدامات داعش در عراق و سوریه را نسل کشی دانسته اند.

داعش آشکارا اعلام کرده است که قصد از بین بردن ایزدی‌ها را دارد و تاکنون تعداد زیادی از ایزدی ها و سایر اقلیت های قومی و قبیله ای در عراق و سوریه را کشته است.

گروه های حقوق بشر در انگلیس از این اقدام پارلمان استقبال کرده اند. تروریست های تکفیری داعش از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون علیه دولت بشار اسد در سوریه می جنگند. این گروه از ژوئن ۲۰۱۴ میلادی حملات خود را به عراق نیز گسترش داد و بخش های زیادی از شمال و غرب این کشور را تصرف کرده است.