مشهد- یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: نامه امام علی (ع) به مالک اشتر منشور حقوق شهروندی است که یک هزار و ۴۰۰ سال پیش به نگارش آمد و تاکنون همتا نداشته است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی روز پنجشنبه در مراسم جشن میلاد مولای متقیان در رواق بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی اظهار کرد: این نامه منشوری کامل از حقوق شهروندی و حقوق بشر به حساب می آید که ۱۴۰۰ سال قبل نگارش شده و نمونه آن تا کنون ارائه نشده است.

وی در این مراسم که همزمان با سیزدهم رجب المرجب سالروز میلاد امیر المومین حضرت علی(ع) و با حضور امام جمعه مشهد، تولیت آستان قدس رضوی، استاندار و سایر مقامات در رواق بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد به تبیین ویژگی های شخصیتی حضرت علی(ع) پرداخت و افزود: سیره حضرت علی(ع) الگویی کامل بود که نوجه و نهادینه سازی این سیره در جامعه امروزی راهگشای بسیاری از مشکلات است.

وی تاکید کرد: امروز که ما با مشکلات مختلف در عرصه های اجتماعی و سبک زندگی مواجه هستیم باید شخصیت برجسته امیر مومنان را الگوی زندگی خویش قرار دهیم و سیره ایشان را در زندگی به منصه ظهور برسانیم.

حجت الاسلام قمی یکی از نکات برجسته شخصیت امیرالمومنین(ع) را وجود برخی ویژگی های متضاد در ایشان عنوان کرد و افزود: ایشان در عین حال که حاکم بودند اما در اوج زهد و بی رغبتی به دنیا قرار داشتند و یا با وجود خشوع در عبادت اما در برابر دشمن بسیار شجاع حاضر می شدند.

گفتنی است مراسم جشن میلاد مولای متقیان روز پنجشنبه با تلاوت قرآن توسط جواد پناهی، قاری بین المللی بارگاه منور رضوی آغاز و با مداحی ذاکران اهل بیت(ع) از جمله علی خوش چهره، محمد گلابگیر، مهدی سروری و سید جعفر ماه رخسار همراه بود.