وزیران خارجه ایران و آمریکا روز جمعه در دیدار خود در نیویورک ، فرآیند کاهش تحریم ها را بر اساس توافقنامه هسته ای با ایران مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری رویترز ، “جان کربی” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت : واشنگتن در این دیدگاه تهران سهیم نیست که تصمیم دیوان عالی آمریکا مبنی بر این که حدود ۲ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران باید به خانواده های قربانیان بمب گذاری سال ۱۹۸۳ در یک پادگان تفنگداران دریایی امریکا در بیروت “دزدی و سرقت” است.

محمد جواد ظریف روز پنجشنبه در پایان نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با تغییرات اقلیمی با تاکید بر این که ایران رای دیوان عالی آمریکا را به رسمیت نمی شناسد، گفت دولت آمریکا به خوبی می داند که هر گونه اقدامی در رابطه با اموال ایران این کشور را در مقام پاسخگویی و بازگردان این اموال به مردم ایران قرار خواهد داد.

دیوان عالی آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) حکم داد حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی که در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملات منسوب به ایران کشته شدند، پرداخت شود.

دیوان عالی آمریکا در حکم خود اعلام کرد کنگره آمریکا با تصویب قانونی در سال ۲۰۱۲ که می‌گوید از دارایی‌های بلوکه شده ایران باید برای پرداخت ۲٫۶۵ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان آمریکایی استفاده شود، اختیارات دادگاههای آمریکا را غصب نکرده است.

در همین ارتباط، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز حکم اخیر دیوانعالی آمریکا ضد ایران را محکوم و آن را غیر منطبق با اصول و مبانی اولیه حقوق بین الملل اعلام کرد.

«جابری انصاری» گفت حکم صادره از سوی دیوان عالی آمریکا، عدالت و قانون را به سخره گرفته است و هیچ گونه حقی برای اتباع ایالات متحده ایجاد نخواهد کرد. این حکم دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود و به طور طبیعی مسئولیت جبران خسارت ها و پرداخت غرامت های وارده به ایران بر اثر این حکم بر عهده دولت آمریکا است.

وی افزود: این حکم نشاندهنده تداوم تاثیرپذیری دولت آمریکا از محافل صهیونیستی و استمرار اقدامات خصمانه این دولت ضد ایران است و تنها به افزایش بی اعتمادی شدید دولت و مردم ایران نسبت به سیاست های خصمانه آمریکا منجر خواهد شد.