سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین با برگزاری شورای امنیت ملی روسیه، نسبت به بحرانی تر شدن اوضاع در مذاکرات میان طرف های سوری ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، دیمتری بیسکوف به خبرنگاران گفت: در جریان این نشست روند صلح خاورمیانه و گفت و گوهای پوتین با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست رئیس پارلمان، دبیر شورای امنیت ملی، وزیر دفاع، وزیر کشور، رئیس دستگاه امنیتی و رئیس اطلاعات خارجی حضور داشتند.

دور جدید مذاکرات سوریه عمدتا بر بحث در خصوص انتقال سیاسی در سوریه تمرکز دارد، اما با توجه به اختلاف موضع دو طرف درخصوص آینده بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با مشکل روبه رو شده و احتمال تعلیق آن وجود دارد.

گروه مخالفان سوریه خواهان تشکیل یک هیات انتقالی با دو نماینده از دولت و مخالفان سوریه مشروط به برکناری بشار اسد قبل از شروع دوره انتقالی است. درحالی که دولت سوریه بر این موضع پافشاری دارد که آینده بشار اسد موضوع مناقشه نیست و این موضوع به وسیله صندوق های رای و نظر مردم مشخص خواهد شد و پیشنهاد حکومتی با طیف های گسترده را مطرح کرده است.

استفان دی میستورا پیشنهاد ماندن بشار اسد با اختیارات محدود و تعیین سه معاون برای او از سوی مخالفان که اختیارات اسد به آنها منتقل شود را مطرح کرده، اما مخالفان سوریه آن را رد کردند.
دی میستورا روز دوشنبه پس از دو روز توقف مذاکرات با هیات اعزامی دولت سوریه به ریاست بشار الجعفری و عصر آن روز با هیات علی مخالفان دیدار کرد.

دور گذشته مذاکرات غیر مستقیم میان طرف های سوری بدون هیچگونه نتیجه ملموسی به پایان رسید.