رئیس دبیرخانه حوزوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در نشست پیشرفت اسلامی ایرانی؛ نقشه راه تمدن نوین اسلامی تأکید کرد: برای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تدوین نقشه راه مناسب ضروری است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از ستاد خبری نشست هم اندیشی پیشرفت اسلامی ایرانی؛ نقشه راه تمدن نوین اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی رجایی‌ نیا، رئیس دبیرخانه حوزوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، عصر روز گذشته دوم اردیبهشت‌ماه در نشست پیشرفت اسلامی ایرانی؛ نقشه راه تمدن نوین اسلامی که در جوار حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است، با اشاره به الگو اسلامی ایرانی پیشرفت، عنوان کرد: برای اینکه این الگو اثرگذار باشد باید یک نقشه راه مناسبی ارائه شود.

وی ادامه داد: تلاش ما بر این است مدلی را به صاحبنظران ارائه کنیم، اما این مدل باید آسیب شناسانه بوده تا بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

حجت‌الاسلام رجایی‌نیا با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در حوزه علمیه تحولات زیادی رخ داده است، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم آنچه به عنوان تحول اتفاق می‌افتد موثر بوده و بتواند پاسخ گو نیازهای نظام و انقلاب باشد.

رئیس دبیرخانه حوزوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تصریح کرد: در این زمینه نیز نیازمند یک نقشه راه درست هستیم زیرا حوزه مرکزی برای تولید دانش بوده و تحقیقات انجام گرفته باید دقیق و صحیح باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشرفت کشور نیازمند یک سند راهبردی مناسب هستیم، ابراز کرد: در این راستا باید راهبردها و شاخص‌های پیشرفت کشور در تمام مولفه‌های این سند در نظر گرفته شود.

حجت‌الاسلام رجایی‌نیا با بیان اینکه مبنای اسلامی ما از پیوستگی مناسبی برخوردار است، تاکید کرد: ما دارای ذخایر ارزشمندی در حوزه مبنای اسلامی هستیم، اما آنچه نیاز هست این بوده که باید بر اساس نیازهای امروز ما باشد.

رئیس دبیرخانه حوزوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تصریح کرد: به طور مثال در مسئله امر به معروف و نهی از منکر نیازمند یک الگو جدید و نو هستیم، زیرا الگو یک قرن گذشته را نمی‌توان استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند به یک جریان اصلاح در الگو پیشرفت اسلامی ـ ایرانی هستیم، بیان کرد: جامعه المصطفی(ص) نسبت به حوزه علمیه در رشته‌های علوم اسلامی و انسانی تحولی ایجاد شده است، اما دانشجویان این حوزه خارجی هستند، بنابراین نیاز هست دانشجویان ایرانی را در این حوزه آموزش دهیم.