زنجان-امام جمعه قیدار با یادآوری شکست حمله نظامی آمریکا به طبس در سال ۵۹گفت: شکست طبس ضربه محکم بر پیکره استکبار بود و سبب رسوایی کاخ سفید و آمریکایی ها شد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌ الاسلام علی طالبی در خطبه های نماز جمعه شهر قیدار با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به نام «اقدام و عمل» در «اقتصاد مقاومتی» از سوی مقام معظم رهبری افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که بخش صنایع کوچک و متوسط در کشورهای توسعه‌یافته به‌عنوان موتور محرک اصلی اشتغال است.

وی ادامه داد: توجه به صنایع کوچک و متوسط به‌عنوان شاه‌کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است که می‌تواند نقش کلیدی در اشتغال‌زایی ایفاء کند بنابراین صنایع کوچک و متوسط نباید فراموش شود.

حجت‌الاسلام طالبی افزود: به شهرک های صنعتی نگاه می‌کنیم مشکلات بسیار بزرگی وجود دارد و بسیاری از صنایع کوچک در کشور تعطیل شده‌اند و این صنایع کوچک و متوسط نقش بسیار زیادی در حل مشکلات مربوط به بیکاری دارد و ایجاد اشتغال می‌کند.

وی ادامه داد: در مذاکرات پسابرجام وضعیت صنایع کوچک و متوسط باید در اولویت کارها باشد مهم‌ترین راهکار برون‌رفت اقتصاد از رکود و باز شدن گلوگاه اقتصاد کشور توجه به صنایع کوچک و متوسط است.

امام جمعه قیدار با یادآوری شکست حمله نظامی امریکا به ایران در طبس در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ گفت: شکست طبس ضربه محکم بر پیکره استکبار بود و سبب رسوائی کاخ سفید آمریکا که می‌خواست مردم ایران را تنبیه کند ولی نتیجه بر عکس گرفت شد.

حجت‌الاسلام طالبی افزود: پنجم اردیبهشت یادآور شکست نیروهای آمریکائی در سال ۵۹ در صحرای طبس است در این حمله نظامی شیطان بزرگ با مفتضحانه‌ترین وضعی شکست خورد.

وی ادامه داد: شکست شیطان بزرگ در این عملیات حمله فیل­داران ابرهه را به خانه کعبه در ذهن‌ها تداعی کرد. نیروهای متجاوز آمریکائی همچون لشگریان ابرهه از فراوانی قدرت و شو کت تصور نمی‌کردند کسی بتواند مانع حمله آنها شود ولی دانه‌های ریز شن همچون سنگ­های ریز ابابیل دسیسه بزرگ آمریکا را درهم شکستند.

امام جمعه قیدار گفت: در یک کلمه طبس تجلی امداد غیبی و خط بطلان بر محاسبات مادی بود.

وی با اشاره به سخنان «کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا با بیان اینکه «من می‌خواهم به محض آزادشدن افرادمان، ایرانی‌ها را تنبیه کنم، واقعاً به آنها ضربه زنم، آنها باید بدانند که نمی‌توانند ما را به بازی بگیرند» ادامه داد: همگان مشاهده کردند که پس از شکست کودتا همین شخص اظهار کرد: «سال آخر ریاست جمهوری برای من یک سال جهنمی بود.»

طالبی ادامه داد: برژینسکی مشاور امنیت ملی کارتر نیز در اعترافاتی صریح اعلام کرد: «احتیاج به گفتن ندارد که شکست مأموریت نجات (حمله نظامی آمریکا به طبس) تلخ­ترین ناامیدی من در چهار سال خدمتم در کاخ سفید بود».

حجت‌الاسلام طالبی با اشاره به اینکه در ۲۳ تیر سال گذشته خبر توافق هسته ای ایران و ۱+۵ در صدر اخبار رسانه های جهان قرار گرفت، افزود: اهمیت این مسئله در آن بود که به دنبال توافق هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک منعقد شد؛ برنامه هایی که به تحریم های ظالمانه اقتصادی و مالی ده‌ساله علیه ایران پایان می‌داد.

وی ادامه داد: به این اساس روز ۲۶ دیماه سال ۱۳۹۴ برجام حالت اجرایی گرفت تا رؤیای برداشته شدن تحریم‌ها محقق شود سه ماه از اجرای برجام می‌گذرد و هنوز از اجرای تعهدات طرف غربی در قبال ایران خبری نیست.

وی گفت: برخی در داخل از هر فرصتی که پیش می‌آید تلاش می‌کنند وانمود کنند اجرای برجام بدون مشکل در حال پیشرفت است.

امام جمعه قیدار یادآور شد: در روز چهارشنبه در خبرها شنیدید که دیوان عالی آمریکا حکم داد حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی که در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملات منسوب به ایران کشته شدند، پرداخت شود.

وی افزود: این دئر حالی است که ایران هیچ دخالتی در این عملیات نداشته است و این حکم دستبرد به اموال ایران از سوی دیوان عالی آمریکا زمانی اعلام می‌شود که ظریف و تیم مذاکره‌کننده در آمریکا حضور داشتند.

حجت الاسلام طالبی افزود: آمریکائی‌ها بدعهدی‌های خود را پنهان نمی‌کند اما برخی می‌خواهند بدعهدی‌های آمریکا را سرپوش بگذارند و همچنان آمریکا را بزک کنند و گاهی در اجرایی نشدن برجام خودمان را مقصر جلوه دهند اما واقعیت این است که، مشکل آمریکایی‌ها نه توان هسته­ ای ماست و نه حقوق بشر ما بلکه مسئله آنها استقلال جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: آنها کشوری می‌خواهند مثل عربستان یا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نوکر آنها باشد آمریکا می‌گوید نوکر ما باش حتی یک انتخابات هم نداشته باش، مردم خودت را به وحشیانه‌ترین شکل سر ببر در یک کلمه آمریکایی‌ها ما را نوکر می‌خواهند.

وی در ادامه به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه خدابنده اشاره کرد و افزود: دور دوم انتخابات اولین نکته در مورد انتخابات این که به همان دلیل که شرکت در دور اول انتخابات مهم بود شرکت در دور دوم اهمیت دارد پس همه واجدین شرایط باید در انتخابات شرکت کنند.

امام جمعه قیدار ابراز کرد: نکته دوم نحوه انتخاب اصلح است که همه باید تلاش کنند در بین کاندیداها اصلح را انتخاب کنند این یک وظیفه شرعی و قانونی است اصلح را از کجا تشخیص دهیم بر اساس معیارهایی که مقام معظم رهبری بیان کردند که درگذشته اشاره‌شده به صورت فهرست‌وار به برخی از آنها اشاره می‌کنم.

وی داشتن دین و اعتقاد نظری و عملی به اسلام، انقلاب، قانون اساسی و ولایت فقیه، صداقت و صمیمیت با مردم و دلسوزی برای مردم، بهره‌مندی از فهم و درک سیاسی، بهره‌مندی از تخصّص، تجربه و کارآمدی و برخورداری از روحیه شجاعت، داشتن قصد خدمت، به جای قصد تصاحب قدرت و اندوختن ثروت، عدم وابستگی به بیگانگان و ساده‌لوح نبودن را از مهم‌ترین شرایط یک کاندیدا عنوان کرد.

توجه به بهداشت از هزینه درمان می کاهد

حجت‌الاسلام طالبی همچنین به هفته سلامت اشاره کرد و گفت: سلامتی بزرگ‌ترین نعمتی است که گاهی اوقات به علت غفلت ما انسان‌ها و رواج زندگی ماشینی به‌دست فراموشی سپرده‌شده است اسلام برای صحت و سلامتی، ارزش و اهمیت ویژه‌ای قائل بوده و از این رو فقه و سنّت اسلامی از مطالب و دستورالعمل‌هایی در این زمینه مملو است «صحت و سلامتی از هر نعمت دیگری بهتر و ارزشمندتر است. بی‌شک بدن تو بر تو حقوقی دارد.»

وی ادامه داد: اگر در حوزه سلامت و بهداشت اقدام هماهنگ در تمامی حوزه‌ها صورت پذیرد و شعار پیشگیری بهتر از درمان است نصب­العین قرارگیرد، این موضوع علاوه بر ارتقاء بهداشت و درمان، موجبات کاهش هزینه­ های درمانی را به دنبال خواهد داشت.

امام جمعه قیدار گفت: امروزه زندگی ماشینی و عدم تحرک سلامت افراد جامعه را به خطر انداخته باید برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت افراد جامعه ورزش درجامعه فرهنگ‌سازی شود.

حجت الاسلام طالبی افزود: آنچه بیشتر از هر چیز سلامتی جامعه ما را تهدید می‌کند مصرف مواد مخدر و روان گردان‌ها در کشور است که هم سلامتی جسمی و روحی افراد و هم سلامت اقتصادی کشور را تهدید می‌کند که هرگونه سهل‌انگاری عمدی و غیرعمدی از سوی مسئولان و افراد جامعه درزمینه برخورد با مواد مخدر که به جوانان به‌عنوان حیات اجتماعی ضرر می‌زند خیانت نابخشودنی است.

وی در ادامه به روز شوراها، هفته شهر و شهروند اشاره کرد و گفت: مشورت یکی از ارکان مهم سلامت در تصمیم‌گیری‌هاست جامعه‌ای که مشورت در آن حاکم نباشد گرفتار خود محوری می‌شود.

امام جمعه قیدار افزود: بنیاد این نهاد بر حل مشکلات مردم استوار است و برای این که شوراهای اسلامی چه در شهر و چه در روستا در این امر به موفقیت دست یابند نیاز است یک مثلث مبارک شکل گیرد که ضلع اول آن خود شوراها هستند که باید بدانند مردم به آنها اعتماد کردند و آنها را انتخاب کردند.

حجت الاسلام طالبی افزود: باید تمام تلاش خود را با اخلاص تمام به کار گیرند و در انجام وظایف کوتاهی نکنند. ضلع دوم مردم هستند که باید با شوراها همکاری کنند و بدون کمک و همکاری مردم یقیناً شوراها قادر بر عمل به وظایف خود نخواهند بود.

وی ادامه داد: ضلع سوم مسئولان هستند که باید شوراها را مشاور امین خود بدانند و به آنها بهاء دهند تا آنها را در حل مشکلات یاری دهند.

امام جمعه قیدار با اشاره به ماه رجب گفت: با فرا رسیدن ماه پر برکت رجب، بهار خودسازی آغاز می‌شود ماه رجب فرصت ارزشمند و ایام گران‌قدری برای مؤمنان که در این ماه نسیم رحمت الهی و باران رحمت الهی بیش از دیگر ایام است این ماه نزد اولیای الهی ماه شستشوی گناهان است