اردبیل – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل بیانیه کنفرانس سازمان همکاری اسلامی در استانبول را خیانت و جنایت تاریخی به جهان اسلام خواند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید حسن عاملی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: این بیانیه یک کلمه به دردهای اصل امت اسلامی اشاره نمی کند و در برابر جنایت سیزده ماهه عربستان در یمن و با یهودی سازی قدس و اشغال بحرین و حمایت مالی و لجستیکی تروریست های داعش در سوریه توسط عربستان کاملا ساکت است.

وی بیان داشت: سازمان همکاری اسلامی فرصتی برای رسیدن به وحدت اسلامی است ولی با شیطنت عربستان به میدانی برای تسویه حساب های سیاسی و تشدید تفرقه و شکاف تبدیل شده است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه این سازمان جهت مقابله با اسرائیل درست شده، اما الآن دقیقا اهداف استکبار جهانی و صهیونیسم را اجرا می کند، متذکر شد: بزرگترین جنایت این بیانیه تقسیم عالم اسلام به شیعه و سنی و ایجاد تقابل بین این دو بال امت اسلامی است و این آرزوی دیرینه صلیبی ها است.

وی اضافه کرد: این بیانیه چراغ سبز برای عربستان و اسرائیل برای تشدید جنایت ها است. الحاق دائمی جولان به اسرائیل و تغییر نام مسجدالاقصی توسط اسرائیل نتیجه این بیانیه نامبارک است.

عاملی با تاکید بر اینکه خون مظلومان اثر وضعی دارد و وبال آن دامنگیر جنایتکاران خواهد بود، تصریح کرد: نمونه آن تصمیم آمریکا به انتشار اسناد محرمانه دست داشتن عربستان در فاجعه ۱۱ سپتامبر است.

وی تهدید عربستان به بیرون کشیدن ذخیره ارزی خود از آمریکا در پی انتشار این اسناد را دقیقا به منزله تأیید آن برشمرد و ادامه داد: انتشار اسناد افتضاح بزرگی برای عربستان درست کرد و بدتر از آن عقیب نشینی آمریکا در برابر این تهدید و کتمان حقیقت با پول و زیر پا گذاشتن خون آمریکایی ها با دلارهای عربستان است و این نشان می دهد که آمریکایی ها از نعمت حاکمیت ملی محروم هستند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: نکته بسیار مهم در این ماجرا این است که عربستان تاکنون از قدرت ذخیره ارزی خود در آمریکا حتی یک بار به نفع امت اسلامی بویژه در بحث فلسطین استفاده نکرده در حالی که یهودی ها که در کل دنیا بیشتر از ۱۳ میلیون نیستند توانسته اند با تشکیل قوی ترین لابی در آمریکا (آیپک) بر مقدرات آمریکا و مراکز تصمیم گیری آنها و در نتیجه بر مقدّرات امت اسلامی مسلط گردند.

خطیب جمعه اردبیل در خطبه های نماز جمعه اردبیل برای چندمین بار بی طرفی کامل خود را در انتخابات مرحله دوم در حوزه انتخابیه اردبیل و پارس آباد اعلام کرد و از هر چهار نامزد و طرفداران آنها خواست در مسیر تبلیغ ذره ای از قانون، صداقت، تقوی و مردانگی خارج نشوند.

وی درگیری طرفداران را برای آبروی استان سم مهلک دانست و عنوان کرد: فقط خود را معرفی کنید و از شایعه و تخریب رقیب بپرهیزید.

عاملی با بیان اینکه تخریب گناه کبیره و نشان رسیدن به هدف با وسیله نامشروع است، اضافه کرد: دست زدن به این عمل موجب می شود تمام لحظه های چهار سال نمایندگی به گناه تبدیل شود.

وی همچنین با اشاره به صنعتی شدن زندگی و ازدیاد آلاینده ها، فقر اکسیژن در زندگی انسان معاصر تاکید کرد که با افزایش روزافزون گازهای مهلکی نظیر دی اکسید کربن در هوای شهرها و تهدید سلامتی، ایجاد جنگل مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ به منزله تأسیس کارخانه تولید اکسیژن است.