شاهرود – امام جمعه شاهرود با توصیف ماه رجب به ماه باز شدن سخاوتمندانه سفره الهی، گفت: اعتکاف دری به سوی این رحمات الهی است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام محمود ترابی پیش از ظهر جمعه در جمع معتکفان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، ضمن اشاره به لزوم بهره بردن از نعمات ماه رجب، ابراز داشت: اعتکاف یکی از بهترین فرایض دینی و جمعی در دین مبین اسلام است که ثواب بسیاری دارد.

وی افزود: خداوند در سوره بقره می فرمایند، ما به ابراهیم و اسماعیل امر کردیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و مجاوران و رکوع کنندگان و سجده کنندگان پاک و پاکیزه کنید که این آیه مستقیما به اعتکاف اشاره می کند که در آن برگزار کنندگان این آئین معنوی از اجری عظیم برخوردار خواهند بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهرود همچنین گفت: اعتکاف، از نظر معنا، محبوس ماندن و مدت طولانی در کنار چیزی بودن است، اما زمانی که این فریضه الهی به عنوان یک عبادت معنا می شود، مقصود ماندن در مسجد برای عبادت محسوب شده که دارای احکام و آداب مخصوصی نیز است.

ترابی درباره برخی از مهمترین احکام اعتکاف هم ابراز داشت: از جمله احکام اعتکاف این است که معتکف مدت دست کم باید سه روز در مسجد حضور داشته باشد و در آن سه روز، روزه گرفته و یک سری رفتارها و عادات نیز باید ترک شود که نخستین آنها معصیت و یا ترک کردن مسجد است.

وی همچنین ضمن گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت علی(ع)، گفت: ایشان الگوی بارز همه مردم جهان هستند چرا که از لحاظ جوانمردی، فتوت، عدالت، تدبیر و درایت این بزرگمرد تاریخ، نمونه ندارد لذا جوانان ما امروز باید به سیره عملی علی ابن ابی طالب(ع) به عنوان نقشه راه سعادت بنگرند و در زندگی آن را در پیش گیرند.