نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که کشورش برای گنجاندن گروه های بیشتری از تروریست های ضد سوری در فهرست گروه های تروریستی شورای امنیت سازمان ملل تلاش می کند.

به گزارش پرس شیعه؛ «ویتالی چورکین» امروز (جمعه) در گفت و گو با ایتارتاس در مورد گنجاندن نام گروه های تروریستی ضدسوری در فهرست شورای امنیت گفت: این مساله را در شورای امنیت مطرح می کنیم و آن را در دستور کار خود قرار داده ایم.
وی بدون ذکر گروه های تروریستی مورد نظر خود برای افزودن بر فهرست شورای امنیت افزود: گنجاندن نام گروه های تروریستی در فهرست ویژه شورای امنیت زمان می برد.برای این منظور باید تمام اعضای شورای امنیت موافقت کنند و باید بین تمام اعضا در باره آن اتفاق نظر وجود داشته باشد.
روسیه در ماههای اخیر برای گنجاندن نام گروه های تروریستی ضدسوری همچون احرارالشام در فهرست ویژه گروه های تروریستی شورای امنیت تلاش کرده است.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی در این رابطه اعلام کرد: روسیه بزودی در شورای امنیت موضوع گنجاندن نام گروه های تروریستی و افراط گرای جدید را که تلاش می کنند با تغییر نام به فعالیت خود ادامه دهند در فهرست ویژه مطرح می کند.
وی یادآوری کرد: روسیه قبلا به شورای امنیت پیشنهاد کرده بود که نام احرارالشام و جیش الاسلام در فهرست گروه های تروریستی قرار گیرد اما به توافق با شرکای غربی تن داد و از ادامه اصرار بر این خواسته خود صرف نظر کرد.
لاوروف گفت: اگر این گروه ها در فهرست گروه های تروریستی شورای امنیت قرار می گرفتند مشمول آتش بس نمی شدند و هدف حملات ضدتروریستی قرار می گرفتند.
اکثر گروه های تروریستی فعال در سوریه تحت حمایت کشورهای غربی به ویژه آمریکا و متحدان منطقه ای آن از جمله عربستان سعودی و قطر قرار دارند.این کشورها از گروه های تروریستی برای پیشبرد اهداف سیاسی و ژئوپلیتیکی خود در منطقه خاورمیانه استفاده می کنند.