حامیان گروه‌های برانداز سوری دوباره به فکر راه‌ حل نظامی افتاده و از پیگیری راه‌حل سیاسی در مذاکرات ژنو دلسرد شده‌اند.

با وجود اینکه مذاکرات نمایندگان دولت و مخالفان سوریه همچنان در ژنو ادامه دارد اما برخی شواهد و شاخص‌ها از این حکایت دارد که حامیان خارجی برخی از این گروه‌ها و در رأس آن هیئت ریاض همچنان به راه‌حل نظامی می‌اندیشند و از فضای آتش‌بس برای تقویت و تسلیح مخالفان برانداز استفاده می‌کنند. از جمله این شاخص‌ها این است که هر چند هیئت ریاض به ژنو سفر کرد اما در مذاکرات شرکت نکرد و با پیش کشیدن تشدید وخامت اوضاع انسانی در حلب حضور خود را در مذاکرات به حالت تعلیق درآورد، البته برخی از اعضای این هیئت از جمله ریاض حجاب از ترک نشست ژنو نیز خبر داده‌اند.

از دیگر شاخص‌ها این است که روسیه با انتشار اسنادی در خصوص ادامه تسلیح مخالفان سوریه و تأثیر منفی آن بر مذاکرات ژنو ابراز نگرانی کرده است. طبق این اسناد که سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به تفصیل درباره آن سخن گفت، ترکیه در ممانعت از ورود سلاح از خاک خود به مخالفان مسلح در شمال سوریه کوتاهی می‌کند و علاوه براین امریکا که خود در توافق با روسیه در فراهم کردن مقدمات و چارچوب مذاکرات ژنو پیشگام بوده، به تلاش‌هایی برای خرید سلاح‌های ساخت شوروی سابق از متحدان اروپایی خود در شرق اروپا از جمله رومانی و انتقال آن به دست مخالفان مسلح سوریه دست‌زده است که مسئولان وزارت امور خارجه روسیه از آن به عنوان مصداقی جدید از سیاست دوگانه امریکا نام برده‌اند.

تردیدی نیست که این تحرکات با هدف جلوگیری از ادامه پیشروی‌های ارتش سوریه در جبهه شمالی برای آزادسازی شهر استراتژیک حلب قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات ژنو صورت می‌گیرد. در جبهه جنوبی نیز که تمام تیرهای گذشته اسرائیل برای گسترش دامنه اشغالگری‌های خود در جولان خطا رفت و این رژیم نتوانست با مدیریت گروه‌های تکفیری و در رأس آن جبهه النصره به اهداف خود جامه عمل بپوشاند، اکنون تصمیم گرفته است با قدرت‌نمایی امید به تحقق اهداف شکست‌خورده خود را در این زمینه زنده نگه دارد و حداقل بتواند به دغدغه‌های امنیتی خود پاسخ مقطعی بدهد. در این راستا نتانیاهو در آستانه سفر به مسکو نشست کابینه خود را برای اولین بار در ۴۹ سال گذشته پس از اشغال جولان در این منطقه برگزار کرد و همزمان با آن به برگزاری رزمایش نظامی در این مناطق و مرزهای لبنان دست زد، برخی از مسئولان نظامی این رژیم از سخت بودن جنگ آینده با حزب‌الله سخن گفتند.

در مجموع از قرائن و شواهد موجود چنین بر می‌آید که حامیان گروه‌های برانداز سوری دوباره به فکر راه‌حل نظامی افتاده و از پیگیری راه‌حل سیاسی در مذاکرات ژنو دلسرد شده‌اند. به نظر می‌رسد چند عامل در اتخاذ این رویکرد مؤثر بوده است: نخست اینکه پیشروی‌های روزافزون ارتش سوریه علیه گروه‌های تکفیری و همچنین برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه این نگرانی را میان حامیان خارجی مخالفان سوریه ایجاد کرده است که با این روند دیگر جایی برای اجرای نقشه راه انتقال قدرت در سوریه باقی نمی‌ماند.

دوم اینکه تلاش‌های عربستان برای تدارک فتنه جدید منطقه‌ای و بین‌المللی علیه حزب‌الله (همانند آنچه در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول تجلی یافت) که در عین حال از حمایت گسترده رژیم صهیونیستی و مافیای ذی‌نفوذ آن در امریکا برخورداراست، این امید را در آنها پدید آورده که در انتظار یک چنین فتنه‌انگیزی‌ها بنشینند. این بدین مفهوم است که دور جدید تلاش‌های مشترک عربستان و رژیم صهیونیستی برای تغییرموازنه در سوریه بر چالش سازی علیه حزب‌الله متمرکز شده است که این مراقبت‌های ویژه را در این حوزه می‌طلبد.