سفیر کشورمان در فرانسه با مقامات و فعالان اقتصادی شهر تروا مرکز دپارتمان اوب فرانسه دیدار کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ علی آهنی، با حضور در شهر تروا مرکز دپارتمان” اوب” فرانسه، با مقامات شهر تروا و دپارتمان “اوب”و فعالان اقتصادی این منطقه ملاقات و همچنین در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه فن آوری شهر تروا سخنرانی کرد.

آهنی پس از ورود به این شهر، با حضور در محل شورای دپارتمان “اوب” با سناتور فیلیپ ادنو رئیس شورای ” اوب ” ملاقات کرد.

آسناتور ادنو ضمن خوشامدگویی به آهنی ابراز امیدواری کرد که حضور سفیر ایران در این منطقه و برگزاری نشست با فعالان اقتصادی و مسئولین شرکت های این منطقه، به توسعه همکاری های اقتصادی این منطقه با ایران منجر شود.

وی همچنین به دانشگاه فن آوری شهر تروا که از قطب های اصلی آموزش مهندسین در فرانسه بوده و از شهرت خاصی برخوردار است اشاره و برای توسعه همکاری این دانشگاه با دانشگاه های ایرانی اعلام آمادگی کرد.

سفیر کشورمان در این دیدار با تشریح تحولات جدید در مناسبات بین دو کشور و اشاره به ظرفیت های بالقوه همکاری دپارتمان “اوب” فرانسه با جمهوری اسلامی ایران از همکاری های اقتصادی بین استانی با فرانسه و همچنین همکاری های علمی و دانشگاهی و همچنین تبادل تجربیات در خصوص شهرک های فناوری با دپارتمان اوب استقبال کرد.

پس از این دیدار سفیر کشورمان با حضور در جمع فعالان اقتصادی و روسای شرکت های دپارتمان اوب طی نشستی دوساعته که در آن سناتور ادنو و همچنین فیلیپ وربر از مسئولین شورای رایزنان تجارت خارجی فرانسه و شورای کارفرمایان ( مدف ) استان، نیز حضور داشتند طی سخنرانی در خصوص جایگاه جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت های اقتصادی ایران و چشم انداز همکاری های کشورمان با دپارتمان اوب، به سوالات حاضرین پاسخ داد.

آهنی در سخنرانی خود با انتقاد از تحریم های ناعادلانه و غیر قانونی که به ملت ایران طی سالهای گذشته تحمیل شده تاکید کرد :جمهوری اسلامی ایران با استقبال از انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در ایران، مصمم است با استفاده از ظرفیت های داخلی و اتکاء به نیروی انسانی جوان و مستعد خود و با همکاری سازنده دیگر کشورها، توسعه اقتصادی کشور را تضمین نماید و از میزان وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی حتی الامکان بکاهد.

وی افزود :شرکت های فرانسوی نباید به ایران به عنوان یک جامعه مصرف کننده نگاه کنند بلکه ظرفیت های زیادی در ایران وجود دارد و شرکت های فرانسوی باید به دنبال انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مشترک با طرف های ایرانی جهت تولید و برای مصرف در بازار ایران و منطقه باشند.

در پایان این نشست ، گفتگوهای جداگانه ای با تعدادی از مسئولین شرکت های حاضر در گردهمایی انجام گرفت.

آهنی در این گفتگوها، ضمن ارائه اطلاعات و راهنمایی های لازم بر آمادگی سفارت کشورمان در فرانسه برای تسهیل تعاملات شرکت های این منطقه با سازمان ها و فعالان اقتصادی کشورمان تاکید کرد.

آهنی همچنین از سازمان دانش بنیان تکنوپل بازدید و ضمن سخنرانی در جمع متخصصین و مبتکرین آن به سوالات آنان پاسخ داد که مورد توجه و استقبال آنان قرار گرفت.

آهنی سپس با حضور در دانشگاه فن آوری در شهر تروا و گفتگو با رئیس این دانشگاه در خصوص همکاری های آتی ، در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه سخنرانی و به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

وی نشست کوتاه و جداگانه ای با حضور یکی از اساتید و دانشجویان ایرانی مقطع دکتری در این دانشگاه برگزار و با آنها تبادل نظر کرد.

در پایان برنامه ها، سفیر کشورمان، ملاقاتی نیز با”مارک سه بر آن”، معاون رئیس منطقه شرق بزرگ فرانسه ( Grand-Est ) داشت.

“سه بر آن ” بر نقش مهم ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و مبارزه با داعش و برهمکاری با کشورمان در زمینه های مختلف تاکید کرد و با اشاره به فرودگاه شهر تروا و موقعیت آن به عنوان دروازه شرق فرانسه، ابراز امیدواری کرد که با رشد توریسم و سفرهای گردشگری مردم دو کشور بتوان برقراری خط پروازی شرکت های ایرانی به این فرودگاه را برقرار کرد.

در جریان این بازدید یک روزه، مصاحبه های جداگانه ای نیز با تلویزیون، رادیو و دیگر رسانه های محلی این منطقه انجام شد.