رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ سفر سه روزه خود به ایران را به پایان رساند، او در این سفر با مسئولان ایرانی دیدار و در خصوص وضعیت حقوق بشر در منطقه گفتگو کرده بود.

به گزارش پرس شیعه، «پیتر مائورر» رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ که برای سفری ۳ روزه وارد ایران شده بود، تهران را به مقصد سوریه ترک کرد. وی در جریان این سفر و در چارچوب دیپلماسی بشردوستانه این سازمان ملاقات هایی با «محمد جواد ظریف» ، وزیر امور خارجه ایران،«علی اکبر ولایتی» مشاور رهبری در امور بین الملل، «حسین جابری انصاری» معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه، «غلامحسین دهقانی» معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، «حسین امیرعبد اللهیان»  دستیار ویژه رییس مجلس درامور بین‌الملل انجام داد.

در جریان این دیدار ها طرفین در مورد آخرین تحولات حقوق بشری در کشورهای سوریه، عراق، یمن و میانمار به رایزنی و تبادل نظر پرداختند. مائورر با اشاره به وضعیت حقوق بشر در منطقه، گزارشی از عملیات بشردوستانه این سازمان ارائه کرد.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین ابراز امیدواری کرد که ایران به شکل قابل ملاحظه ای از عملیات بشر دوستانه در مناطق درگیر مخاصمات در منطقه حمایت کند و از نفوذ خود برای تضمین احترام به حقوق بین المللی بشر دوستانه و دسترسی همه قربانیان به این کمک ها در مناطق بحران زده منطقه استفاده کند.

همچنین رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در سفری کوتاه به قم با آیت الله العظمی مکارم شیرازی و آیت الله اعرافی ملاقات کرد. در جریان این  دو دیدار، طرفین به تبادل نظر درباره  اهمیت گفتگوی اسلام و حقوق بین المللی بشر دوستانه در جهان و ایران پرداختند.

در جریان این سفر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ به دیدار رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، دکتر علی اصغر پیوندی رفت و ضمن امضای تفاهم نامه همکاریهای مشترک دو جانبه،  با اشاره به توانایی های جمعیت هلال احمر از علاقه صلیب سرخ جهانی به گسترش همکاری های بشردوستانه درسطوح ملی، منطقه ای و بین المللی میان این دو سازمان خبر داد.

در مراسم آغاز طرح نوروزی هلال احمر که با حضور رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در سازمان امداد و نجات این جمعیت برگزار شد وی از تهیه جیره غذایی برای ۱۰ میلیون نفر، ایجاد دسترسی ۲۲ میلیون نفر به آب پاکیزه و سایر عملیات بشردوستانه این سازمان در طی سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داد.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین در دیدار با سردار باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح به گفتگو پیرامون پرونده های باقی مانده از جنگ ایران و عراق جهت مشخص کردن سرنوشت اسرا و مفقودین و تعیین هویت بقایای اجساد جنگ در چارچوب توافقنامه سه جانبه میان کمیته بین المللی صلیب سرخ، و دولت های ایران و عراق پرداختند.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ تهران را به مقصد سوریه ترک نمود تا ضمن بازدید میدانی از عملیات بشردوستانه در سوریه، به رایزنی برای تداوم و تقویت کمک های بشردوستانه در مناطق تحت تاثیر بحران در این کشور بپردازد. وی پیش از سفر به تهران در بازدید از عراق به ضرورت ادامه کمک های بشردوستانه علیرغم پیشرفت‌های جدیدی که اخیراً در این کشور حاصل شده است خبر داده بود.