رهبر مخالفان آفریقای جنوبی تهدید به برکناری دولت زوما با توسل به زور و مبارزه مسلحانه کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ «ژولیس مالما» رهبر مبارزان آزادی اقتصادی (EFF)، در مصاحبه با الجزیره که مشروح آن فردا یکشنبه منتشر می شود هشدار داد که به دنبال برکناری دولت «با استفاده از بشکه ای از سلاح» خواهد بود.

مالما در ادامه گفت: ما از ارتش نمی ترسیم. ما از جنگ نمی ترسیم. ما مبارزه می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات وی به این معناست که قصد دارد به مبارزه مسلحانه دست بزند گفت: بله منطور من همین بود. ما از جنگ نمی ترسیم. صبر ما بزودی تمام می شود و ما دولت را برکنار می کنیم.

جنبش EFF با متهم کردن «ژاکوب زوما» رئیس جمهور آفریقای جنوبی، به فساد خواستار کنار رفتن وی از قدرت است.

این وضعیت در حالی است که تنش میان احزاب سیاسی آفریقای جنوبی در مورد زوما بالا گرفته است. در همین رابطه «مموسی میمانه» رهبر حزب مخالف موسوم به ائتلاف دمکراتیک گفت: تاریخ ثبت خواهد کرد که نمایندگان پارلمان از حزب حاکم (کنگره ملی آفریقا) به جای دفاع از قانون اساسی، دفاع از یک رئیس جمهوری فاقد اعتبار و متقلب را برگزیده اند.

هر چند برخی اعضای سیاسی حزب حاکم و شخصیت های دیگر از زوما خواسته اند که استعفا کند، این حزب به طور قاطع پشت رئیس جمهوری ایستاده است. طرح استیضاح ارائه شده از سوی حزب مخالف اصلی در آفریقای جنوبی علیه زوما، در نتیجه مخالفت حزب حاکم لغو شد.

حزب حاکم آفریقای جنوبی در جلسه رای گیری پارلمان برای استیضاح زوما که در اوایل ماه جاری میلادی برگزار شد در مخالفت با این طرح ۲۳۳ رای داد، در حالی که رای مثبت گروه مخالف به این طرح ۱۴۳ بود.

زوما در پی رسوایی مالی در مظان اتهام و انتقاد قرار گرفته است. وی متهم است از هزینه های عمومی برای نوسازی یک عمارت شخصی استفاده کرده است.

مساله استیضاح زوما پس از آن طرح شد که دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوب در خصوص تخلفات وی حکم داد.

به موجب حکم این دادگاه، رییس جمهوری موظف بود دستور دیده بان مبارزه با فساد در زمینه بازگرداندن میلیون ها دلار بودجه دولتی را اجرا کند.

نهاد مبارزه با مفاسد اقتصادی آفریقای جنوبی در گزارش سال ۲۰۱۴ خود زوما را به سوء استفاده از میلیون ها دلار بودجه عمومی متهم کرده است.

زوما از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۰۹، چندین بار با رای عدم اعتماد مخالفان مواجه و چندین رسوایی و حکم محکومیت در دادگاه را تجربه کرده است.