نارندرا مودی نخست وزیر هند به دعوت رسمی باراک اوباما رویس جمهور آمریکا به واشنگتن سفر می کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «یو ان آی»، «وکاس سوآراپ» سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: نارندرا مودی، نخست وزیر هند در ماه ژوئن و به دعوت رسمی «باراک اوباما» به واشنگتن سفر خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: در ماه مارس ۲۰۱۶ میلادی کنفرانس بین المللی امنیت هسته ای در آمریکا برگزار شد. دراین کنفرانس «باراک اوباما» از نخست وزیر هند خواسته بود در ماه ژوئن مذاکرات دوجانبه هند و آمریکا در آمریکا برگزار شود. در حال حاضر مقدمات این سفر برنامه ریزی می شود.

لازم به ذکر است هند و آمریکا توافقنامه ای دفاعی و نظامی مشترکی با هم دارند و هند یکی از کشورهای است که تجهیزات دفاعی خود را از دو کشور آمریکا و روسیه تامین می کند. آمریکا قصد دارد با فروش تجهیزات دفاعی و موشکی به هند بازار فروش سلاح را در این کشور بدست گیرد. از سویی دیگر باراک اوباما از دو کشور هند و پاکستان خواسته است از افزایش سلاحهای هسته ای خود خودداری کنند.

مقامات پاکستان نیز در واکنشی به سخنان اوباما در کنفرانس امنیت هسته ای اعلام کردند، تا زمانی که هند تولید سلاحهای هسته ای خود را افزایش دهد، دست از فعالیت هسته ای خود بر نخواهند داشت و تولید سلاحهای هسته ای با برد کوتاه برای مقابله با تهدیدات احتمالی هند متوقف نخواهد شد.