عمار حکیم در سخنرانی خود درمراسم روز شهید عراق با بیان اینکه ما می‌خواهیم درهای کشورمان در سطح منطقه‌ای باز باشد، اظهار داشت: روابط با برادران ایرانی و ترک ناپسند نیست.

به گزارش پرس شیعه، مراسم روز شهید عراق و نیز سالگرد شهادت آیت الله حکیم عصر امروز جمعه در بغداد و با حضور بیش از ۳۰ هزار نفر از طیف های مختلف مردمی در محل یادبود شهید گمنام این شهر برگزار شد.

«سید عمار حکیم» رئیس تحالف ملی شیعیان عراق و رئیس جریان حکمت ملی در این مراسم که همزمان در ۱۶ استان این کشور نیز برگزار شد با بیان اینکه با گرامیداشت خانواده‌های شهیدان، خواهان پاسداری، حمایت و تضمین حقوق آنان هستیم و باید یاد و خاطره شهدا در شهرها، کوچه ها و خیابان‌ها زنده باشد، یادآور شد: شهید محراب (قدس) معلم فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی‌ست که از یک دیدگاه اسلامی اصیل برخوردار است. همگان به رهبری و نقش محوری شهید محراب در جنبش اسلامی افتخار می‌کنند، اما این شما هستید که مرد عمل به برنامه‌ها و پروژه‌های او هستید و باید راه او را ادامه دهید.

وی با اشاره به اینکه امروز عراق دارای ملتی است که آمادگی رویارویی با آینده را دارد، اظهار داشت: این فرصت در اختیار ما است که در میان کشورها و دولت‌های توسعه یافته قرار بگیریم. فرصت‌های تاریخی نیازمند عزم راسخ، توان، تلاش مستمر و ثبات قدم است.

رئیس جریان حکمت ملی عراق در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تحولات منطقه ای با یادآوری اینکه اجازه نخواهیم داد عراق آوردگاه اختلافات منطقه‌ای شود، افزود: عراق یک کشور محوری و نقش آفرین است و چنین نیز باقی خواهد ماند زیرا این کشور خود، برای پیش بردن منافع و حمایت از هم پیمانان خویش تواناتر و شایسته‌تر است.

حکیم با بیان اینکه ما می‌خواهیم درهای عراق در سطح منطقه‌ای باز باشد، اظهار داشت: روابط با برادران ایرانی و ترک ناپسند نیست.

وی ادامه داد: روابط با برادران عرب نیز خیانت نیست و روابط با دوستان در جامعه بین المللی موجب ناسازگاری نمی شود.

رئیس تحالف ملی شیعیان عراق با تاکید بر اینکه ملی گرایی، ما را به ایجاد روابط حسنه با دیگران فرا می‌خواند، تصریح کرد: ما از تلاش‌های کشورهای دوست و برادر برای ایجاد رابطه با عراق و همچنین تجدید روابط بر اساس منافع، دغدغه‌ها و چالش‌های مشترک، استقبال می‌کنیم.

حکیم با ذکر این نکته که ما جزیره‌ای دور افتاده در اقیانوس نیستیم، بلکه مردم کشوری هستیم که در مواجهه با شرایط منطقه‌ای پیرامون خود دلیر و بی‌باک است، خاطرنشان کرد: هر کشوری که قدمی مثبت به سوی عراق بردارد، شاهد علاقه وافر عراق برای ایجاد و تحکیم روابط و حمایت از چنین روابطی خواهد بود.

رئیس جریان حکمت ملی عراق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت سیاسی و اجتماعی عراق گفت: جوانان را در مرحله پیش رو فراموش نخواهیم کرد. آنان نقشی فعال و محوری در تشکیل دولت آینده و ساختن حکومت دارند.