شورای دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه و جایزه مصطفی(ص) ، تفاهم­نامه همکاری‌های فرهنگی، علمی و فناوری منعقد کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از جایزه مصطفی(ص)، به منظور فراهم آوردن زمینه‌های توسعه همکاری‌های فرهنگی، علمی و فناوری در راستای پیشرفت و تعالی جهان اسلام، تعامل و همفکری بر اساس اصول و منافع مشترک تفاهم‌نامه همکاری شورای دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه و دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) منعقد شد.

براساس این تفاهم­نامه، مشارکت فعال در رویدادهای علمی و فناوری شبکه همکاران طرفین به منظور بهره­ مندی مخاطبان هر دو مجموعه از فرصت‌های فراهم شده است. همچنین به موجب این تفاهم­نامه مشارکت فعال در توسعه بسترهای علمی و فناوری در کشورها و جوامع اسلامی، ارائه‌ بسته ­های حمایتی شامل حمایت­های مالی، علمی و تأمین منابع انسانی متخصص شامل اعضای هیأت علمی دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی، فناوران و پژوهشگران به منظور ارتقا کیفی فعالیت­های هر دو مجموعه در جامعه مخاطب، امکان‌پذیر خواهد شد.

انتقال تجربیات طرفین در ایجاد و توسعه شبکه‌سازی میان اعضا و استفاده از توان و ظرفیت طرفین به منظور هم ­افزایی و دستیابی به اهداف مشترک، همکاری در تأمین مالی از محل جذب مشارکت مالی مردمی به منظور توسعه علم و فناوری، برگزاری نشست و کارگاه در زمینه­ های علمی، فناوری، وقف و امور خیریه، ارائه مشاوره در زمینه‌های تخصصی بر اساس تجربیات طرفین، مشارکت فعال شورا برای معرفی اهداف، مأموریت­ها مفاد این تفاهم نامه هستند.

همچنین فعالیت­ها و دستاوردهای جایزه در روسیه از طریق ابزارهای رسانه­ای در اختیار، فراهم ساختن زمینه شروع فعالیت نمایندگی جایزه مصطفی(ص) در روسیه به منظور توسعه فعالیت­های علمی و فناوری و تعامل دو جانبه در راستای ارائه خدمات مناسب به جامعه علمی مخاطب طرفین و جهان اسلام از دیگر مفادی است که در این تفاهم‌نامه قید شده و طرفین را لازم به اجرا کرده است.

لازم به ذکر است که شورای دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه، سازمانی مردم نهاد و مستقل است که با دانشگاه­ها و مراکز علمی روسیه و دیگر کشورها ارتباطات و تعاملات گسترده‌ای دارد.

فوزی ­سیدو به نمایندگی از شورای دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه و سیدعلی عمرانی به نمایندگی از جایزه مصطفی(ص) این تفاهم­نامه همکاری را منعقد کردند.