مقامات سعودی یک کارگر اندونزیایی را به اتهام قتل کارفرمایش در ۱۸ سال پیش گردن زدند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از العالم، «زاینی میسیرن» شهروند اندونزیایی، در عربستان راننده بود. وی در سال ۲۰۰۴ دستگیر و چهار سال بعد به مرگ محکوم شد.

وزرات خارجه اندونزی اعلام کرده که با وجودی که جوکو ویدودو، رئیس‌جمهوری اندونزی، چندین بار درخواست بخشش او را کرده بود اما اعدام زاینی میسیرن دیروز (شنبه ۲۷ اسفند ماه) در شهر مکه انجام شده است.

به گفته یک سازمان حقوق بشری، این کارگر اندونزیایی در جریان محاکمه‌اش هیچ مشاوره حقوقی دریافت نکرده و تنها از یک مترجم برخوردار بوده است.

این سازمان می گوید مترجم زاینی نیز در اجبار کردن او به اعتراف به قتل نقش داشته است.

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرده، عربستان سعودی نه کنسولگری اندونزی در جده و نه وزارت خارجه را در جریان اعدام قرار نداده است.

عربستان یکی از بزرگ‌ترین اجرا کنندگان حکم اعدام در جهان محسوب می‌شود.

در سال ۱۳۹۰ نیز اندونزی در پی اعلام این خبر که ۲۳ تن از تبعه این کشور درعربستان در انتظار اجرای حکم اعدام هستند، اعزام کارگران به این کشور را متوقف کرده بود.

همچنین یک خدمتکار زن اندونزیایی پیشتر به اتهام قتل همسر کارفرمای عربستانی خود بازداشت و بدون اطلاع مقامات اندونزی حکم اعدام وی اجرا و به وسیله شمشیر گردن زده شد. اعدام این زن خدمتکار اندونزیایی در حالی است که گفته می شد وی در دفاع از خود مرتکب قتل شده بود.