هیات ۳۸ نفره تجار و کارفرمایان صهیونیست در راستای پروژه احداث مناطق صنعتی طی سفری بی سابقه طی ۱۰ سال گذشته وارد قاهره ـ پایتخت مصر ـ شدند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین منابع قدس اشغالی اعلام کردند ، این هیات صهیونیستی در جریان سفر خود به قاهره تلاش خواهد کرد زمینه گسترش همکاری های اقتصادی میان اسرائیل و مصر و تقویت مناسبات میان دو طرف را فراهم آورد.

در مراسم استقبال از این هیات صهیونیستی جمعی از تجار و کارفرمایان مصری حضور داشتند و ضمن خوش آمدگویی به آنها از گسترش روابط تجاری میان دو طرف استقبال کردند. انتظار می رود در همین راستا هیات مشابهی از بازرگانان و اصحاب صنایع مصری اواخر سال جاری میلادی (۲۰۱۶) به فلسطین اشغالی سفر کنند.

حجم صادرات کالاهای صهیونیستی به مصر در سال ۲۰۱۵ به ۱۱۳٫۱ میلیون دلار رسید و این در حالی است که در سال قبل از آن؛ یعنی ۲۰۱۴ ۱۴۷٫۱ میلیون دلار بود. اما در مقابل، حجم واردات این رژیم از مصر در سال ۲۰۱۵ تنها ۵۴٫۶ میلیون دلار بود و این در حالی است که در سال قبل از آن ۵۸۳ میلیون دلار برآورد شده بود.

سال ۲۰۱۱ بهترین دوره مبادله تجاری میان طرفین مصری و صهیونیستی بود و ارزش صادرات رژیم صهیونیستی به مصر به ۲۳۶ میلیون دلار و صادرات مصر به این رژیم به ۱۷۸٫۵ میلیون دلار رسید. اما پس از آن و در اثر وقوع انقلاب مصر که در راستای انقلاب های بهار عربی صورت گرفت، حجم مبادلات تجاری میان طرفین تا حد زیادی کاهش یافت.

گفتنی است که عبد الفتاح سیسی رئیس جمهور مصر در راستای سیاست های خود برای گسترش و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مجوز انجام مبادلات میان طرفین با شیکل؛ پول رایج این رژیم را صادر کرد که این مساله در تاریخ روابط میان طرفین بی سابقه بود و خشم و اعتراض گسترده احزاب مخالف و در راس آنها جماعت اخوان المسلمین را به دنبال داشت.