یکی از مراجع شیعیان نجف از تقدیس برخی از مزارهای کاذب در عراق به اسم دین و اسلام انتقاد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله العظمی محمد یعقوبی در سخنانی در نجف اشرف گفت: ظهور برخی از قبور کاذب و موهوم در سالیان اخیر در عراق و تقدیس آنها، با اصل دین و شریعت اسلامی منافات دارد.

ایشان در این سخنان که در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شده افزودند: اینکه ادعا شود یک نفر خوابی دیده که کودکی در این مکان مدفون است و سپس ادعا شود که این کودک، دختر امام حسن مجتبی (ع) است از حیث دین و شریعت هیچ سند و اعتباری ندارد.

مزار منتسب به “شریفه” دختر امام حسن مجتبی (ع)، در استان بابل واقع شده و در سالیان اخیر مورد اهتمام گسترده مردم عراق، بویژه شیعیان قرار گرفته است و ادعاهایی مبنی بر شفابخشی این مزار برای بیماران بویژه برآورده کردن نذورات زنانی که نازا هستند، باعث اقبال گسترده ای نسبت به این مزار شده است.

از طرفی ظهور مزار دیگری منتسب به یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) در عراق نیز در همین راستا خیل زیادی از زائران را در داخل این کشور به سمت خود جلب کرده است.

آیت الله العظمی محمد یعقوبی در ادامه سخنان خود گفتند: این مزارها که به نام دختر امام حسن مجتبی (ع) و پسر امام موسی کاظم (ع) به تازگی ظهور کرده اند و ادعای کرامات برای آنها می شود، ظرف این ۱۴۰۰ سال کجا بوده اند و چرا الان یکباره ظاهر شده اند؟

ایشان تصریح کردند: مردم عادی به دلیل نیت پاک و علم اندکی که دارند به سمت این مزارها می روند و برای آن نذر و نیاز می کنند و عملا این اماکن تبدیل به محل بهره برداری تجاری می شوند.

رهبر معنوی حزب فضیلت اسلامی عراق در عین حال افزودند: نمی توان به نیت پاک کسانی که درباره این مزارها چنین ادعاهایی می کنند، تردید کرد و بدون شک آنها با انگیزه عشق و ارادت به ائمه اطهار (ع) و خدمت بیشتر به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) این کارها را می کنند.

ایشان تاکید کردند: هر نوع خدمتگزاری و تعظیم شعائر اسلامی باید برای رضای خدا در وهله اول و در چارچوب شریعت و اسلام و آنچه از ائمه اطهار (ع) به ما رسیده است، باشد.

آیت الله یعقوبی در این راستا از برخی آیین های دینی نیز انتقاد کردند و گفتند: این رفتارها هم پایه و اساس دینی نداشته و ائمه اطهار (ع) در خصوص آن توصیه ای نکرده اند.

در همین حال، دیوان وقف شیعی عراق چهارشنبه گذشته اعلام کرده که تصمیم دارد، مزار منتسب به شریفه را بازسازی کرده و توسعه دهد.