سخنگوی ریاست جمهوری روسیه از اشتراک هدف راهبردی آمریکا و روسیه در موضوع کره شمالی خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تاس، دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امرور چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن و مسکو درباره کره شمالی دارای هدف راهبردی مشترکی هستند.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در این باره اعلام کرد: ممکن است برخی اختلافات درباره روش و تکنیک های آن وجود داشته باشد، اما هدف راهبردی دو کشور در عاری‌ سازی شبه‌ جزیره کره از تسلیحات هسته‌ ای و نیز دست یافتن به راه‌ حل صلح‌ آمیز برای حل و فصل مناقشه کره میان دو کشور مشترک است.

این در حالیست که «دونالد ترامپ» چند روز پیش از موافقت دولت کره شمالی با عدم اجرای آزمایشهای موشکی خود تا زمان دیدار دوجانبه سران دو کشور خبر داده بود.

ترامپ در یک پیام توئیتری در این باره نوشته بود: کره شمالی از ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ تاکنون هیچگونه آزمایش موشکی انجام نداده و قول داده است که در جریان دیدارها نیز آزمایش موشکی انجام ندهد. من معتقدم که مقامات پیونگ یانگ این تعهد را محترم می شمارند.

لازم به ذکر است که دونالد ترامپ پیشتر در پیامی توئیتری نسبت به حصول توافق با کره شمالی ابراز امیدوار کرد. به گفته وی چنانچه این توافق حاصل شود، نتایج بسیار مطلوبی برای جهان در پی خواهد داشت.

ترامپ همچنین گفت که باید درباره زمان و مکان انجام این دیدار با رهبر کره شمالی تصمیم گیری شود.

تحولات مذکور زمانی روی داد که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری آمریکا از وی دعوت کرد تا شخصاً با یکدیگر دیدار کنند؛ دعوتی که ترامپ به آن پاسخ مثبت داد.

وی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روز سه‌شنبه روسای جمهوری روسیه و آمریکا تصریح کرد که در این مکالمه سخنی در خصوص برگزاری نشست بین کره شمالی و آمریکا در روسیه رد و بدل نشده است.

وی تصریح کرد که دو طرف در این گفت‌وگو به این نتیجه رسیده‌اند که برخی موضوعات میان آمریکا و روسیه نیازمند برگزاری نشست مشترک بین دو طرف است. سخنگوی کرملین همچنین تماس تلفنی مزبور را سازنده خواند.

روابط روسیه و آمریکا بر سر ادعای دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری روسیه رو به تیرگی نهاده است.

آقای پسکوف همچنین در خصوص توصیه دست‌یاران رئیس‌جمهور آمریکا به وی در خصوص عدم تبریک پیروزی پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه نیز گفت: ما حق اظهار نظر در خصوص مسائل داخلی کاخ سفید را نداریم.