سفیر کشورمان در هلند تاکید کرد: «نوروز» می تواند الهام بخش تلاشی دوباره برای ایجاد جهانی باشد که در آن عدالت و صلح پایدار مستقر است.

به گزارش پرس شیعه، مراسم روز بین المللی «نوروز» همزمان با آغاز سال جدید هجری شمسی (۲۱ مارس ) در سازمان منع سلاح های شیمائی در لاهه هلند برگزار شد.

در این مراسم که به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند و همراهی سفارتخانه های قزاقستان، هند، افغانستان و دبیرخانه سازمان منع سلاح های شیمیائی برگزار شد، تعداد زیادی از سفرا، دیپلماتها و کارکنان سازمانهای بین المللی مقیم لاهه حضور داشتند، احمد اوزومجو دبیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی، علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفرای هند و افغانستان دیدگاههای خود را در خصوص روز بین المللی نوروز بیان کردند.

جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند در سخنان خود تاکید کرد: امروز ما به صدها میلیون نفر از مردم در سراسر جهان می پیوندیم که نوروز را به عنوان سرآغازی دوباره جشن می گیرند.

سفیر کشورمان افزود: نوروز بخشی از میراث فرهنگی ماست که به ۳۰۰۰ سال قبل باز می گردد، بر همین اساس در سال ۲۰۰۹ نوروز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو قرار گرفت واین آئین باستانی رسما مورد شناسائی بین المللی قرار گرفت؛ همچنین در سال ۲۰۱۰ به ابتکار چندین کشور که نوروز را به عنوان یک جشن آبا و اجدادی، روز اول بهار و زنده شدن مجدد طبیعت جشن می گرفتند، سازمان ملل متحد روز ۲۱ مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز تعیین کرد.

جهانگیری تاکید کرد: پیام نوروز ارتقآء صلح و همبستگی بین نسلهای مختلف در سطوح ملی و بین المللی است؛ نوروز یک سنت تاریخی است که امروز مرزها را در نوردیده است. نوروز یادآور آن است که تفاوتهای تصنعی و مرزهای ملی به اندازه مشترکات بشری ارزش ندارد، نوروز یک سمبل کامل از وحدت در عین کثرت است.

وی تصریح کرد : نوروز می تواند الهام بخش تلاشی دوباره برای ایجاد جهانی که در آن عدالت وصلح پایدار مستقر است، باشد.

در این مراسم همچنین هنرمندان ایرانی، هندی و افغانی قطعاتی از موسیقی سنتی اجرا کردند؛ در حاشیه مراسم نیز، نمایشگاه فرش نفیس و سنگهای قیمتی کشورمان و تابلوهایی از  کشورهای شرکت کننده برپا شد.