محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که توقف حملات هوایی به یمن تاکنون محقق نشده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از المسیره، «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد که توافق با سازمان ملل متحد برای توقف جنگ و حملات هوایی به یمن در تاریخ ۱۰ آوریل جاری تاکنون محقق نشده است.

عبدالسلام در گفتگو با روزنامه «صدی المسیره» اظهار داشت در صورتی که این تعهد به صورت عملی بر روی زمین اجرا نشود نیازی به بررسی دیگر مسائل نیست.

وی در خصوص پافشاری هیات ملی صنعاء بر تثبیت آتش بس و احتمال عدم پایبندی طرف مقابل به آن گفت: ما در تاریخ دهم آوریل جاری با سازمان ملل برای توقف جنگ و در راس آن حملات هوایی به یمن توافق کردیم که این امر علیرغم گذشت نزدیک به دو هفته تاکنون محقق نشده است و جنگنده های سعودی بدون هیچ توجیهی به بمباران برخی استان های یمن می پردازند. در صورتی که این تعهد به صورت عملی بر روی زمین تثبیت نشود نیازی به بررسی دیگر موضوعات نیست.

رئیس هیات انصارالله در مذاکرات صلح یمن در کویت تصریح کرد که تا این لحظه دیگر مسائل و برنامه ها در این مذاکرات مورد بحث قرار نگرفته و در وهله نخست بر روی توقف عملیات نظامی در یمن تمرکز شده است.

وی افزود: تا امروز هیچ چیز عملی محقق نشده است و ما به همین دلیل با پشت سرگذاشتن موضوع آتش بس و رفع محدودیت های اقتصادی و پرداختن به موضوعات دیگر موافقت نکردیم. ما اعتقاد داریم که اگر کشورهای متجاوز تجاوز خود را متوقف نکرده و زمینه را برای کمیته های محلی به منظور نظارت بر اوضاع و کاهش موارد نقض آتش بس فراهم نکنند پیشرفت در روند مذاکرات سیاسی به امر دشواری تبدیل می شود.

عبدالسلام در پاسخ به سوالی پیرامون موضع انصارالله نسبت به حوادث جنوب یمن و مخالفت با بیانیه در تایید حملات هوایی در این منطقه گفت: واقعیت این است که اصلا جنگی علیه القاعده یا داعش در جنوب وجود ندارد. آنها خودشان این گروه ها را با انواع سلاح، پول و پوشش سیاسی مورد حمایت قرار دادند و این اقدام آنها در راستای فریب افکار عمومی است تا وانمود کنند جنگی علیه القاعده و داعش در حال انجام است.

وی افزود: این یک جنگ سیاسی است که تحریک آن بر اساس نیازهای مرحله کنونی و در راستای کشمکش داخلی و تغذیه نفوذ خارجی با هدف اشغال جنوب و تخریب توانمندی ها و غارت ثروت های آن صورت می گیرد.